Sarajewo
Miasto dźwignięte z pożogi
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Kiedy pada nazwa Sarajewo, nasuwa mi się kilka skojarzeń: zamach na arcyksięcia Ferdynanda, zimowe igrzyska olimpijskie…
To tu ruszyła pierwsza linia tramwajowa na świecie i tu pierwsza kobieta uzyskała prawo jazdy. Tu także, jedna z głównych ulic miasta, która w ciągu całej trwającej trzy i pół roku wojny bałkańskiej pod koniec ubiegłego wieku, zostawała pod snajperskim obstrzałem, zyskała nazwę Alei Snajperów. Na okolicznych wzgórzach stoją domy z czerwonymi dachami, wznoszą się minarety i ogromne połacie białych, muzułmańskich cmentarzy. Sarajewo (Sarajevo) jest stolicą Bośni i Hercegowiny.
Bośniacy, europejscy muzułmanie
Tereny wokół dzisiejszego Sarajewa zamieszkane były już w czasach prehistorycznych, odkryto resztki osad z okresu neolitu sprzed około 4500 lat. Są też ślady rzymskie. W średniowieczu w miejscu dzisiejszego miasta była osada Vrhbosna. W 1462 roku założono nowożytne Sarajewo. W czasie panowania tureckiego, Sarajewo było centrum administracyjno – politycznym Bośni ottomańskiej. Osmanie żyli w Górach Dynarskich przez cztery wieki. Od upadku Konstantynopola aż do czasów Franciszka Józefa słowiańscy chłopcy byli siłą wcielani do oddziałów janczarskich. Ich rodziny przechodziły na wiarę islamską. Początkowo robili to pod przymusem tureckim, ale kiedy Turcy wprowadzili zwolnienia podatkowe, wtedy szli do meczetów z własnej woli. Wtedy w Górach Dynarskich powstał nowy naród – Bośniacy, europejscy muzułmanie.
Narodziny narodowych konfliktów
Pod koniec XVII wieku, miasto zostało spalone przez wojska austriackie, a stolicę przeniesiono do miejscowości Travnik. W 1878 roku Bośnia została zajęta przez Austro-Węgry. Kilkanaście lat wcześniej Serbia i Czarnogóra wywalczyły sobie niepodległość, a Bośnię światowe mocarstwa przyznały cesarzowi Austrii. Bośniaccy Serbowie nie chcieli się z tym pogodzić. To już wtedy zaczęły się konflikty między Serbami, Chorwatami i Bośniakami. Pod rządami Habsburgów Sarajewo zostało jednak rozbudowane i zmodernizowane. Po I wojnie światowej miasto stało się stolicą prowincji w Królestwie Serbów, Chorwatów i Słoweńców. W czasie II wojny światowej Chorwaci trzymali z Hitlerem, Serbowie z Josefem Broz Titą, a Bośniacy właściwie nie mieli z kim. W byłej Jugosławii w dowodach wpisywano im „muzułmanin”… Po II wojnie światowej Sarajewo zostało stolicą republiki Bośni i Hercegowiny. Miasto zaczęło się rozwijać jako centrum handlowo-przemysłowe. Szczyt rozwoju przypadł na lata osiemdziesiąte. W 1984 roku odbyły się tu zimowe igrzyska olimpijskie. W czasie transmisji telewizyjnej, cały świat zachwycał się starówką, kolorowymi tramwajami, żółtymi trolejbusami, knajpkami, górami… Sarajewo nazwano Miastem Róż.
Trzy lata oblężenia
Po rozpadzie Jugosławii zaczęła się wojna w Bośni. Sarajewo było oblegane przez bośniackich Serbów. Oblężenie trwało od 6 kwietnia 1992 roku do końca października 1995 roku. Walki były zacięte. Miasto ostrzeliwano z otaczających gór. Odcięto wodę i prąd, były problemy z dostawą żywności. Niemal wszystkie budynki zostały zniszczone. Zginęło wiele tysięcy ludzi. Po wojnie nakręcono kilka filmów poświęconych tragedii Sarajewa, powstały książki i utwory muzyczne. Wojna zakończyła się w listopadzie 1995 roku, układem pokojowym w Dayton. Od tego czasu Sarajewo jest odbudowywane. Ślady wojny dalej widoczne są niemal na każdym kroku. Na wzgórzach otaczających miasto widnieją muzułmańskie cmentarze z tysiącami grobów. Są one białe z nazwiskami zmarłych. To bardzo smutny widok. Wędrując ulicami starego miasta na wielu budynkach można zauważyć ślady po zaciekłych walkach w obronie miasta.
Dodaj komentarz