Mostar
Miasto wyrosłe przy moście

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Jednym z dużych miast Bośni i Hercegowiny jest Mostar. To centrum gospodarcze, polityczne i kulturalne Hercegowiny. Leży przy drodze wiodącej z Sarajewa do Dubrownika, w Kotlinie Mostarskiej. Wokół wznoszą się pasma górskie: Prenj, Velež, Čabulja i Hum.
Przez Mostar przepływa główna rzeka Hercegowiny – Neretwa. Tworzy ona przepiękny kanion i dzieli miasto na dwie części. Bardziej płaska, rozległa i rozwinięta jest na prawym brzegu, a mniejsza i stroma na lewym. Tu, przy Starym Moście znajduje się najpiękniejszy odcinek przełomu i daje niezapomniane wizualne wrażenia.
Osada nad Neretwą
Pierwsza osada nad Neretwą powstała w połowie XV wieku, nad jej lewym brzegu, w pobliżu wiszącego mostu łańcuchowego. Najstarsza wzmianka o moście pochodzi z 1440 roku. Wokół mostu wyrosły baszty. Osada szybko się rozwijała. W latach 1466-68 zdobyli ją Turcy i nazwali Kopni hisar – twierdza przy moście. Dzisiejsza nazwa Mostar pojawiła się po raz pierwszy w 1474 roku. W wieżach warownych wystawionych po obu stronach mostu warty pełnili strażnicy mostu łańcuchowego, których nazywano „mostari” (mostowi). Prawdopodobnie od nich pochodzi nazwa miasta.
Miasto rzemieślników
W okresie panowania tureckiego Mostar był siedzibą władz i urzędów wojskowych i cywilnych. W bezpośrednim sąsiedztwie mostu łańcuchowego wzniesiono most kamienny, a był to rok 1566. Dzisiaj nazywany jest Starym Mostem. Wokół niego powstała Stara Čaršija, handlowa dzielnica Mostaru. Zbudowano tu kilka baszt, bram, meczetów i gospód. Powstało wiele warsztatów rzemieślniczych (ponad trzydzieści rodzajów rzemiosła). Od licznych tu złotników, starą część miasta nazwano Kujundżiluk. Oprócz nich funkcjonowali krawcy i białoskórnicy. Ci ostatni zajmowali się obróbką skór. To była najliczniejsza grupa rzemieślnicza. Ale nie zawsze w Mostarze dobrze się wiodło. W XVI wieku nawiedziło go trzęsienie ziemi i dwukrotnie epidemia dżumy. Kolejna epidemia była w XVIII wieku i spowodowała wielkie straty w ludziach.
Przystanek dla kupców
Mostar leżał na szlaku handlowym. Z Dubrownika czy Kotoru wożono sól, ryby, oliwę i inne towary, a w stronę przeciwną, zboże, miód, mięso… Dla kupców budowano zajazdy nazywane hanami. Dziś tego typu obiekty należą do budowli zabytkowych. Ważnym miejscem był plac targowy. Na nim toczyło się „polityczne” życie miasta. Tu zwoływano wszystkich mieszkańców i odczytywano zarządzenia władz centralnych z Konstantynopola lub władz lokalnych. Tu urzędnicy ogłaszali sprzedaż nieruchomości i ruchomości. Tu też odbywały się licytacje i pobory mężczyzn na wojnę. Na placu odbywały się zawody sportowe: podnoszenie ciężarów, skok w dal, pchnięcie kulą. W święta religijne organizowano zabawy.
Mostar to piękne miasto z licznymi zabytkami .
Po jednej stronie charakterystycznego Starego Mostu mieszkają chrześcijanie
a po drugiej stronie muzułmanie .
W latach 1992 do 1994 toczyła się tu wojna .
Wtedy to Chorwaci zburzyli charakterystyczny Stary Most dziś odbudowany .
Byłem w Mostarze w czerwcu 2018 roku .
Nie widziałem śladów po wojnie na budynkach wokół Starego Mostu .
Nie pokazano nam też żadnych pomników czy tablic pamiątkowych .
Ale wśród pamiątek łatwo było znaleźć wyroby z pocisków od broni maszynowej :
długopisy , breloczki , modele samolotów czy czołgów .
Na życzenie zafoliowali Ci je .
Czy pochodziły one z czasów wojny – nie wiem .