Jablanica
W kanionie Neretwy

Neretwa to rzeka płynąca przez Bośnię i Hercegowinę oraz Chorwację. Uchodzi do Adriatyku. Między miejscowościami Jablanica i Konjic, Neretwa tworzy przełom, a następnie okrąża masyw Prenj.
fot: Barbara Górecka
Jablanica. W kanionie Neretwy
Na ścianach kanionu widoczne są ukośnie ułożone warstwy geologiczne. Ze skał wypływają liczne strumienie. Spadają one z dużej wysokości do koryta rzeki i tworzą różnej wielkości i kształtów wodospady i kaskady.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Z Sarajewa do Mostaru przez długi czas jedziemy wzdłuż rzeki Neretwy. Między miejscowościami Jablanica i Mostar, na odcinku 10 kilometrów, wody rzeki wydrążyły wspaniały, głęboki kanion.

Otaczają go masywy górskie ČvrsnicaPrenja. Na ścianach kanionu widoczne są ukośnie ułożone warstwy geologiczne. Ze skał wypływają liczne strumienie. Spadają one z dużej wysokości do koryta rzeki i tworzą różnej wielkości i kształtów wodospady i kaskady. Kolor wody jest fantastyczny. Ponad nią w kilku miejscach wznoszą się oryginalne mosty. Na rzece prowadzona jest hodowla pstrągów w specjalnie pobudowanych „korytach”. Przy drodze wiodącej wzdłuż kanionu urządzono kilka punktów widokowych. Doliną Neretwy biegnie też linia kolejowa na trasie Sarajewo – Ploče.

Wielka bałkańska rzeka

Neretwa (Neretva) to rzeka płynąca przez Bośnię i Hercegowinę oraz Chorwację. Uchodzi do Adriatyku. Jej długość wynosi 225 kilometrów, a z tego tylko 22 kilometry na terenie Chorwacji. Źródła Neretwy znajdują się na przełęczy Gredelj w Górach Dynarskich, na wysokości 1095 metrów. Między miejscowościami Jablanica i Konjic, Neretwa  tworzy przełom, a następnie okrąża masyw Prenj. Do Adriatyku uchodzi deltą. Między tymi miejscowościami utworzono sztuczny zbiornik wodny Jablaničko jezero, i kilka zapór wodnych z hydroelektrowniami: Jablanica, Grabovica, Salakovci i Vrapčiči.

Miejsce partyzanckiej bitwy

Jablanica to również ośrodek turystyki górskiej i narciarstwa. W czasie II wojny światowej tu właśnie toczyła się bitwa nad Neretwą. Trwała ona od stycznia do kwietnia 1943 roku. Celem Niemców było zniszczenie partyzanckiej armii Jugosławii. Operację tę przeprowadzili pod kryptonimem „Operation Weiss”.  Partyzanci pod wodzą Josipa Broz Tito nazwali ją czwartą Ofensywą Wroga. W bitwie zginęło około ośmiu tysięcy partyzantów, a dwa tysiące dostało się do niewoli. Pomimo strat, partyzanci nie dali się otoczyć i zdołali ochronić swoje dowództwo i szpital. Nadal byli zdolni do walki.

Wojenne pamiątki

Teraz w tym miejscu jest park. Na szczycie Prenj (2155 m.n.p.m) stoi pomnik upamiętniający te zdarzenia. W wąwozie rzeki, jest część mostu wysadzonego w czasie operacji, można też zobaczyć lokomotywę z jednym wagonem. Most jest rekonstrukcją wykonaną na potrzeby filmu „Bitwa nad Neretwą”, jaki nakręcono w 1969 roku. Był on nominowany do Oskara. W pobliżu znajduje się duże muzeum wojenne. Otworzył je w 1978 roku  Josip Broz Tito, dwa lata przed śmiercią. Stary niemiecki bunkier przekształcono na restaurację i kawiarnię.

Dodano: 30 sierpnia 2013; Aktualizacja 30 stycznia 2020;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij