Sarajewo
Zderzenie Wschodu z Zachodem
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Sarajewo (Sarajevo, ????????) dwukrotnie przeszło, w sposób dramatyczny, do historii powszechnej i raz do sportowej.
28 czerwca 1914 roku na kamiennym moście przez rzekę Miljačkę zwanym Łacińskim (Latinska čuprija), student-nacjonalista Gavriło Princip zastrzelił austriackiego arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i jego żonę, księżnę Zofię. Stało się detonatorem wybuchu I wojny światowej. Obecnie w narożnym domu koło wylotu tego mostu, przy nadbrzeżnej ulicy Obala Kulina bana znajduje się, poświęcone temu wydarzeniu muzeum.
W latach 1992-95, w okresie rozpadu Jugosławii, Sarajewo było przez ponad trzy i pół roku oblegane przez bośniackich Serbów i ostrzeliwane z okolicznych wzgórz także przez snajperów. Odcięto dostawy wody i prądu do miasta ? zaopatrzenie w niezbędną żywność, lekarstwa, broń i amunicję oraz ewakuacja rannych odbywała się przez wykopany tajny, 800-metrowej długości tunel, prowadzący poza linię oblężenia. Zginęło ponad 12 tys. mieszkańców, kilkadziesiąt tysięcy zostało rannych, a około 150 tys. musiało porzucić swoje, przeważnie zniszczone domy.
Między tymi krwawymi wydarzeniami Sarajewo było miejscem XIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1984 roku, gdyż w górach koło miasta jest kilka, popularnych również obecnie, ośrodków narciarskich.
Oczywiście burzliwa historia miasta obfituje w więcej dramatów, ale nie tak powszechnie znanych, jak wymienione na wstępie. Tak np. w 1697 roku zostało ono niemal doszczętnie spalone, a przedtem rozgrabione, przez wojska austriackie księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Za datę założenia obecnego miasta przez pierwszego muzułmańskiego władcę Isa?bega Išakovića przyjmuje się rok 1462. A nazwę otrzymało od nazwy tureckiej jego pałacu ? saraju.
Nie powstało ono jednak na pustym miejscu. Okolice Sarajewa zamieszkane były bowiem już w czasach prehistorycznych, o czym świadczą wykopaliska z okresu neolitu, sprzed około 4,5 tys. lat. Ludzie mieszkali tam ? na terenie obecnej dzielnicy Ilidża ? także w czasach rzymskich. Zaś w średniowieczu na miejscu obecnego miasta była osada Vrhbosna. Dotychczas odkopano ponad 5 tys. średniowiecznych grobów.
Muzeum zamachu w Sarajewie? Zaraz, zaraz… A czy to nie jest pochwała terrroryzmu?
trochę tak. ale to przecież wtedy o sarajewie usłyszał świat. a dzieci zaczęły się uczyś w szkołach. trudno się dziwiś że pamiętają o tym.
Sarajevo, Sarajevo
gdje je moja raja
gdje je moja raja
Da l’ nas ista ljubav spaja
da li smo jos raja
da li smo jos raja