Pafos
Na tropie pięknej Afrodyty

Petra tou Romiou. Z rozbijającej się o nią piany morskiej wyłonić się miała w mitycznych czasach antyczna bogini miłości i piękna – Afrodyta. Przez wieki było to miejsce kultu, do którego ściągali pielgrzymi z całego helleńskiego świata.
fot: Cezary Rudziński
Pafos. Na tropie pięknej Afrodyty
Całość tworzy uroczy zakątek, szczególnie chętnie odwiedzany przez turystów. To dzięki niemu i związanej z nim legendzie oraz Sanktuarium Afrodyty z XII w. p.n.e. w Palalipaphos odsłoniętemu w trakcie prac archeologicznych oraz Łaźni Afrodyty na najdalej wysuniętym na zachód Przylądku Akamas, Cypr nazywany jest Wyspą Afrodyty.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Z głębi Morza Śródziemnego, tuż przy brzegu niewielkiej zatoki południowo-zachodniego Cypru wyłania się kilkumetrowej wysokości skała podobna do słupa. Szczególnie pięknie widoczna jest w popołudniowym słonecznym oświetleniu.

To Petra tou Romiou. Z rozbijającej się o nią piany morskiej wyłonić się miała w mitycznych czasach antyczna bogini miłości i piękna ? Afrodyta. Przez wieki było to miejsce kultu, do którego ściągali pielgrzymi z całego helleńskiego świata. Obok, w morzu, jest kilka innych niewielkich skał. A na brzegu duża, widoczna z daleka, nadmorska góra z urwistym klifem. Całość tworzy uroczy zakątek, szczególnie chętnie odwiedzany przez turystów. To dzięki niemu i związanej z nim legendzie oraz Sanktuarium Afrodyty z XII w. p.n.e. w Palalipaphos odsłoniętemu w trakcie prac archeologicznych oraz Łaźni Afrodyty na najdalej wysuniętym na zachód Przylądku Akamas, Cypr nazywany jest Wyspą Afrodyty.

Lutrá tis Aphroditis ? Łaźnia Afrodyty ? znajduje się na terenie ogrodu botanicznego zajmującego sporą powierzchnię nadmorskiego klifu na półwyspie Akamas, nad Zatoką Chrysochou. Jest to niewielkie jeziorko do którego wpływa woda ze źródła bijącego w grocie skalnej. Grotę tę częściowo zasłaniają gałęzie starego figowca, a dokoła jest sporo innej zieleni. Z zaskoczeniem zobaczyłem ? i sfotografowałem w tym jeziorku kilka węgorzy lub ryb bardzo do nich podobnych. Na identyfikację było za mało czasu, gdyż okazały się one bardzo ruchliwe, a odblask załamujące się wody utrudniał robienie zdjęć.

Według legendy było to ulubione miejsce kąpieli bogini, podczas której pewnego razu zaskoczył ją ateński książę Akamas, od imienia którego nazwę otrzymał półwysep. Skończyło się to dla Afrodyty nienajlepiej. Miłość bogini i zwykłego śmiertelnika, chociaż księcia, wzbudziła gniew ojca bogów ? Zeusa. Nieszczęsna bogini miłości musiała porzucić ziemskie rozrywki na Cyprze i wrócić na Olimp. Obecnie w tym ogrodzie botanicznym rosną setki drzew, krzewów i roślin, roztacza się też w niego piękny widok na zatokę.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 30 kwietnia 2011; Aktualizacja 21 grudnia 2014;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij