Famagusta
Zabytkowe miasto zatopione w piasku
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Famagusta jest ośrodkiem administracyjnym dystryktu w północnej, czyli tureckiej części Cypru. Miasto liczy ok. 41 tysięcy mieszkańców i położone jest na urodzajnej Nizinie Masaria, posiadającej bogate zaplecze rolnicze.
Usytuowane nad Zatoką Famagusta na wschodnim wybrzeżu wyspy jest obok Kyrenii i Nikozji najczęściej odwiedzanym miastem przez turystów przyjeżdżających na Cypr Północny.
Powrót do świetności
Turecka nazwa miasta brzmi Gazima?usa lub Ma?usa natomiast dawna grecka Ammochostos i oznacza ?zatopione w piasku?. Ta specyfika miasta predestynowała je do roli głównego ośrodka turystycznego Cypru. Tak było przed 1974 rokiem, czyli zanim doszło do inwazji tureckiej i podziału politycznego na część grecką (Republika Cypru) i turecką ?okupowaną? (od 1983 roku Republika Turecka Cypru Północnego). Chociaż więc bardziej obleganym kurortem po greckiej stronie jest Aya Napa, to Famagusta stopniowo wraca do dawnego znaczenia. W kurortach w jej okolicy nadal można znaleźć piękne plaże, które przyciągają amatorów spokojnego wypoczynku, słońca i ciepłego morza. Wśród nich są Polacy skuszeni możliwością spędzenia tutaj urlopu. Atutem, który działa na korzyść w przeciwieństwie do Limassol czy Larnaki na południu, są niższe ceny i biały piasek plaż.
W stronę Unii
Wielu turystów nie zdaje sobie sprawy, że jeszcze przed 2003 rokiem dotarcie do Famagusty nie było łatwe. Co prawda Republika Cypru została przyjęta do Unii Europejskiej i rozpoczęto trudny proces ponownego jednoczenia, zaś Cypr Północny, chociaż nie znajduje się jeszcze w strukturach Unii, to stara się wyciągnąć jak największe korzyści z uruchomionego przez ten proces napływu turystów. Część z nich dociera z samej Turcji, inni z greckiej części z południa. Trzeba jednak pamiętać, że w razie jakiejkolwiek konieczności interwencji dyplomatycznej najbliższe polskie przedstawicielstwo, które tutaj może oddziaływać znajduje się w Ankarze, gdyż twór polityczny Cypru Północnego jest uznawany tylko przez Turcję.
Na granicy
Do Famagusty kilkakrotnie docierałem autokarem z grupami od strony Larnaki. Dojazd zajmował około półtorej godziny. Ciekawym doświadczeniem był przejazd przez eksterytorialny obszar brytyjskiej bazy wojskowej, która jest pozostałością dawnego panowania brytyjskiego na wyspie. Pierwszy prezydent Cypru Makarios za cenę niepodległości pozwolił Brytyjczykom zatrzymać 99 mil kwadratowych terytorium wyspy. Przejazd przez granicę dzielącą wyspę zajmuje krótki czas na wypełnienie formalności. Do grupy dołącza turecki przewodnik i minąwszy tablicę ozdobioną flagą Cypru tureckiego możemy jechać dalej. Przed nami Famagusta ze swoim zabytkowym starym miastem.
Przyczółek Zachodu
W starożytności była to mała osada, która istniała w cieniu głównej metropolii i portu wyspy ? Salaminy. Kiedy jednak w VII wieku miasto to uległo najazdowi arabskiemu i popadło w ruinę, Famagusta przyjęła najpierw mieszkańców spustoszonej metropolii, a następnie przejęła jej funkcje administracyjne i gospodarcze. Główny okres rozwoju nastąpił w średniowieczu w wyniku ruchu krucjatowego. Cypr leżał na trasie wypraw krzyżowych, zaś po upadku panowania krzyżowców w Ziemi Świętej, wielu uchodźców z Palestyny osiedliło się w Famaguście i stała się ona najpotężniejszym miastem portowym, który zmonopolizował handel z Lewantem.
Dodaj komentarz