Kourion
Wielkie muzeum pod gołym niebem
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Stoję na koronie antycznego amfiteatru. W świetle niezbyt ostrego, zimowego słońca widzę sąsiednie ruiny budowli sprzed wieków. Trochę dalszą okolicę oraz, od krawędzi 100-metrowego klifu aż po horyzont, Morze Śródziemne. Jestem na południowym wybrzeżu Cypru.
Na terenie stanowiących dziś muzeum wykopalisk miasta Kourion, antycznego Curium. W miejscu, w którym w dalekiej przeszłości znajdowało się jedno z najstarszych miast na wyspie, ważny ośrodek polityczny, gospodarczy i religijny. A ludzie żyli już w epoce brązu.
10 000 lat cywilizacji
Cypr należy do państw z tradycjami najstarszych cywilizacji na naszym globie. Na podstawie wykopalisk ma metrykę sięgającą 10 000 lat wstecz. Pierwsi przybysze pojawili się na tej wyspie nazywanej w czasach antycznych Aeria, Amatbusia, Aspelia, Alaszija, Makaria i ostatecznie tak jak obecnie, już w epoce kamiennej. Położona na skrzyżowaniu ważnych szlaków morskich wschodniej części Morza Śródziemnego, od niepamiętnych czasów budziła zainteresowanie różnych ludów i ówczesnych potęg. Zwłaszcza od epoki brązu, gdy okazało się, że ma bogate złoża podstawowej wówczas kopaliny ? miedzi.
Wyspa Afrodyty
Cypryjczycy twierdzą i najprawdopodobniej mają rację, że to od nazwy ich wyspy pochodzi łacińska nazwa tego metalu ? cuprum. To zainteresowanie starożytnych i pozostawione przez nich budowle i ich ruiny powoduje, że współczesna Wyspa Afrodyty, jak także jest nazywana od imienia tej greckiej bogini, której była miejscem kultu, stanowi ogromne muzeum pod otwartym niebem. Z mozaiką antycznych i średniowiecznych kultur. Przed wiekami przybywali na nią pielgrzymi z różnych zakątków Środziemnomorza aby oddać hołd bogini miłości i uczestniczyć w poświęconych jej obchodach. Echa tamtych świąt zachowały się w lokalnej kulturze, pomimo upływu niemal 20 wieków od pojawienia się na niej chrześcijaństwa. Apostołowie Paweł i Barnaba krzewili tu nowy kult monoteistyczny już w roku 45 n.e. Wyspa zaś stała się pierwszym regionem świata w którym sprawowano władzę chrześcijańską. A jednak coroczny Festiwal Kwiatów ? Anthestiria nawiązuje, zdaniem znawców, do obchodów poświęconych Afrodycie. Najważniejszej, ale nie jedynej czczonej tu antycznej bogini. Znaczący był również np. kult Apollona. Zachowały się więc ślady poświęconych im świątyń oraz budowli z epoki hellenistycznej, rzymskiej i bizantyjskiej.
Dodaj komentarz