Kourion
Wielkie muzeum pod gołym niebem

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Założyciel: trojańczyk Agapenor
Pozostałości po antycznych mieszkańcach znajdują się w różnych miejscach wyspy. Pisałem już o Palea Pafos ? Starym Pafos na południowym zachodzie. W czasach antycznych istniało tam potężne, najstarsze na Cyprze miasto ? państwo założone według przekazów przez jednego z bohaterów wojny trojańskiej Agapenora. Pod koniec epoki brązu, w XII w p.n.e., powstało tam wielkie centrum religijne poświęcone kultowi Afrodyty. Dziś jest w tym miejscu wioska Kouklia położona14 km. na wschód od współczesnego Pafos. Zachowały się w niej fundamenty i resztki ruin tamtego sanktuarium przyciągającego przez wieki tłumy pielgrzymów. W Kato Pafos, stolicy Cypru w czasach egipskich, hellenistycznych i rzymskich, a dziś parku archeologicznym na liście UNESCO, w nadmorskiej części Pafos oglądać można ? pisałem o tym niedawno ? m.in. wspaniałe mozaiki podłogowe bogatych antycznych willi. W pobliżu Pafos zwiedzałem również wspaniałą nekropolię z systemem jaskiń i skalnych grobów z epoki hellenistycznej oraz rzymskiej od III w p.n.e. do III n.e., nazywaną Grobami Królewskimi. Na wschód od Limassol, na wysokim kamiennym wzgórzu, są ruiny antycznego miasta Amathous założonego nie później niż w VIII w p.n.e.
W północnej części obecnej Larnaki znajduje się muzeum ? wykopaliska antycznego miasta Kition z udokumentowaną metryką od XII w p.n.e. Chociaż według tradycji miał je założyć już Kitim, wnuk biblijnego Noego. Tamassos w środkowym Cyprze założył wg. przekazów Trakofryges z Azji Mniejszej około 4000 roku p.n.e. Później, około 2500 roku p.n.e. odkryto koło niego bogate złoża miedzi. Miasto stało się ważnym ośrodkiem antycznym, o którym Homer wspomina w Odysei. Prace archeologiczne, podczas których odkryto m.in. podziemne groby królewskie z VII w p.n.e., rozpoczęte w 1890 roku trwają nadal.
Afrodyta i Apollon Hylates
To tylko przykłady. Ciekawe antyczne ruiny, zwłaszcza rzymskiej Salaminy (Salamis), zachowały się również w północnej części wyspy okupowanej od 1974 roku przez wojska tureckie. Oprócz kultu Afrodyty, na Cyprze szczególnie czczony był inny antyczny bóg Apollin Hylates ? Bóg Słońca. W odległości3 kmod Kourionu, kilkanaście kilometrów na zachód od Limassol zachowały się ruiny jego sanktuarium, do którego pielgrzymi przybywali od VIII w p.n.e. do IV w. n.e. Zaś Kourion, antyczne Curium, było jednym z najstarszych miast na wyspie oraz ważnym centrum kulturalnym, politycznym i ? ze względu na to sanktuarium ? także religijnym. Obecnie jego ruiny stanowią spore muzeum pod otwartym niebem położone na wysokiej, około 100-metrowej klifowej skarpie z piękną panoramą morza.
Dodaj komentarz