Cavo Gkreko
Jaskinie pod świątynią Agioi Anargyroi
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Biało-niebieska niewielka światynka nosi wezwanie Agioi Anargyroi (też: Ayii Anargyri, po grecku: ????? ?????????). To wezwanie dość popularne w kręgu greckiej kultury.
Oznacza tych świętych, którzy za swe medyczne usługi nie biorą pieniędzy. Nawet więcej ? nie biorą srebrników ? tak tłumaczy skomplikowaną nazwę Eva Ioannou, nasza przewodniczka, Polka z pochodzenia, od lat zamieszkała na Cyprze. Wnętrze cerkiewki jest bardzo skromne, ascetyczne. To zresztą jeden z nielicznych budynków stojących w Narodowym Parku Leśnym Cavo Gkreko (???? ??????). I dośc współczesny. Postawiono go na klifie ponad jaskinią w której mieszkali kiedyś święci pustelnicy, i w której woda do dziś uznawana jest za świętą i leczniczą. Z cerkiewki do jaskini znajdującej się na poziomie morza poprowadzono schodki. Można zejść ? i warto.
Jaskinie w wapiennym klifie
Wysokie na trzydzieści stóp wapienne klify Cavo Gkreko kryją liczne jaskinie. Najlepiej można je obejrzeć od strony morza, płynąc wycieczkowym stateczkiem wzdłuż wybrzeża. Inne są jeszcze większe od tej przypisanej świętym pustelnikom. Nazwano je ?Pałacami?, ?Grotami Przemytników? czy ?Cyklopów?. Niektóre dostępne są tylko od strony morza, choć wrzynają się w ląd nawet na 70 metrów. Przy spokojnym morzu i w czas odpływu można do nich wpłynąć, a nawet spacerować w większości z nich. Ciepłe (od 16 do 28 stopni C) i przejrzyste (widoczność sięga 40 metrów) śródziemnomorskie wody oblewające Cavo Gkreko są bardzo popularne wśród płetwonurków. Miejscowi przychodzą tu o świcie na ryby. Są też amatorzy skoków ze stromego klifu do morza.
W poszukiwaniu dobrego potwora
Wszyscy odwiedzający to miejsce powinni jednak zachować ostrożność, a to ze względu na miejscowego potwora, żyjącego w wodach wokół przylądka Gkreko. Nazywany jest potworem z Agia Napa, a czasem też ?Przyjaznym Potworem? (To Filiko Teras) bo ponoć nikomu jeszcze nie uczynił żadnej krzywdy. To wodna kryptyda, podobna do węża lub krokodyla. Mimo zaangażowania państwowych władz ? dotychczas nie zbadana i nie opisana?. (och, jakże by taki potwór przyciągnął turystów!). Miłośnicy starożytności upatrują w nimi mitycznej Scylli, bo przedstawienia jej odnajdywano na Cyprze na starożytnych mozaikach (na przykład w Domu Dionizosa, rzymskiej willi z 2 wieku naszej ery w Pafos).
Spotykam tylko koty
Nie szukam ja potwora, nie eksploruję jaskiń. Idę na spacer ścieżką turystyczną w kierunku najsłynniejszej w okolicy plaży Konnos. Przy studzience ze święta wodą Agioi Anargyroi snuje się niewielkie stadko wszechobecnych tu kotów.
Dodaj komentarz