Larnaka
Islamskie sanktuarium Hala Sultan Tekke

Meczet i ogród otwarte oraz dostępne są od świtu do zmroku także dla nie muzułmanów. Oczywiście pod warunkiem odpowiedniego ubrania oraz zdjęcia butów przed wejściem do świątyni.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Larnaka. Islamskie sanktuarium Hala Sultan Tekke
Hala Sultan Tekke, w okresie gdy Słone Jezioro wypełnione jest wodą i spokojne, odbija się w nim tworząc malowniczy widok.
 • Larnaka. Islamskie sanktuarium Hala Sultan Tekke
 • Larnaka. Islamskie sanktuarium Hala Sultan Tekke
 • Larnaka. Islamskie sanktuarium Hala Sultan Tekke
 • Larnaka. Islamskie sanktuarium Hala Sultan Tekke
 • Larnaka. Islamskie sanktuarium Hala Sultan Tekke
 • Larnaka. Islamskie sanktuarium Hala Sultan Tekke
 • Larnaka. Islamskie sanktuarium Hala Sultan Tekke
 • Larnaka. Islamskie sanktuarium Hala Sultan Tekke
 • Larnaka. Islamskie sanktuarium Hala Sultan Tekke
 • Larnaka. Islamskie sanktuarium Hala Sultan Tekke
 • Larnaka. Islamskie sanktuarium Hala Sultan Tekke
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Niespełna 5 km od centrum Larnaki, nieco ponad 50-tysięcznego miasta portowego na południowo-wschodnim wybrzeżu Wyspy Afrodyty i niedaleko od tamtejszego międzynarodowego lotniska, leży Słone Jezioro (Larnaca Salt Lake).

Nad nim stoi zaś, i odbija się w wodzie w porze jesienno ? zimowej, muzułmańskie sanktuarium Hala Sultan Tekke, jedno z bardzo ważnych w islamie. Dlaczego tylko o tej porze roku? Bo wówczas to płytkie jezioro, ściślej trzy połączone ze sobą, napełnia się wodą. Chociaż zaledwie na głębokość średnio jednego metra, a na znacznej przestrzeni zaledwie 30 cm. W lecie woda wysycha pozostawiając na dnie wydobywaną tu od wieków sól.

Miasto z epoki brązu i raj wędrującego ptactwa

Jezioro jest ulubionym miejscem zimowania tysięcy ptaków, zwłaszcza flamingów, łabędzi, ale także pelikanów i innych gatunków. Niekiedy również rzadkich sokołów Eleonory u nas nazywanych skalnymi, spędzających miesiące zimowe najchętniej na Madagaskarze. Wybrzeża tego jeziora zamieszkane były już w epoce brązu. Pierwsze znaleziska archeologiczne w tym miejscu w latach 1897 i 1898 prowadzone przez H.B. Waltersa trafiły do British Museum, gdyż to do Wielkiej Brytanii należała wówczas wyspa. Następne ekspedycje prowadzone w 1948 r. przez cypryjską Służbę Starożytności oraz szwedzką Ekspedycję Cypryjską w latach 1968 i 1974 odkryły tu dużą osadę z około 1600 roku p.n.e.

W pierwszej połowie XII w. p.n.e. było to już spore miasto zajmujące około 2,5 ha, z regularnym planem ulic i m.in. warsztatami wykonującymi wyroby z miedzi. Natrafiono również na ślady starożytnych wpływów egipskich, a także skarby, m.in. przedmioty z kości słoniowej oraz ceramikę z okresu mykeńskiego w antycznej Helladzie. Natomiast w 1978 r. znaleziono skarb 23 przedmiotów ze złota, wystawionych później w Forcie Tureckim w Larnace. Wszystko to w sąsiedztwie zbudowanego o wiele później, wspomnianego sanktuarium Hala Sultan Tekke. Które w okresie gdy Słone Jezioro wypełnione jest wodą i spokojne, odbija się w nim tworząc malowniczy widok.

Dwie legendy

Ze stojącym nad jeziorem meczetem i mauzoleum związane są, oczywiście, legendy. Według podstawowej, w miejscu tym pochowano ciotkę samego proroka Mahometa, Umm Haram. Na temat tego, kim była ona w rzeczywistości, w różnych źródłach znalazłem inne informacje. W jednych, że mamką przyszłego proroka. Innych, że ciotką od strony ojca. Ale znalazłem i taką, że nie była rzeczywistą ciotką, lecz osobą tak bliską Mahometowi, że nazywał ją ciotką. I podobno ostrzegał on ją przed podróżą na Cypr z mężem, dowódcą wojsk arabskich, które usiłowały od 647 r. zdobyć wyspę już w połowie VII w. Ostrzegając, że spotka ją tam śmierć.

I rzeczywiście, zginęła w roku 649 i to nie z ręki wroga, lecz? spadając z muła i zabijając się na miejscu. Na nim też została pochowana. Na jej grobie położono trzy wielkie kamienie, które ? to kolejna część legendy ? jakoby przyniosły z Palestyny anioły. Jakże przypomina mi to inną, podobną historię: kamiennego domku matki Jezusa Marii z Nazaretu, stojącego w bazylice we włoskim Loreto.

Szejk Hassan i grób Madihy

Wróćmy jednak nad Słone Jezioro koło Larnaki. Miejsce śmierci i grób tak ważnej w islamie osoby jak Umm Haram, przez wieki było celem pielgrzymek wyznawców. Zwłaszcza od czasu opanowaniu przez Turków Cypru w roku 1571 r. Nie wiadomo jednak, czy już wówczas stał w tym miejscu meczet, czy raczej tylko türbe ? grobowiec. Pierwsza informacja o rozpoczęciu budowy meczetu przez szejka Hassana dotyczy bowiem dopiero roku 1760.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 2 stycznia 2018; Aktualizacja 7 lutego 2018;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij