Larnaka
Islamskie sanktuarium Hala Sultan Tekke

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Dokończono ją, lub świątynię zrekonstruowano, w roku 1816. Zaś w ponad wiek później pochowano w nim ? obok domniemanego grobu Umm Haram, także Madihę, drugą żonę króla Hidżazu ? królestwo to istniało w latach 1916-1925 na terenie obecnej Arabii Saudyjskiej ? emira Mekki, Husseina ibn Alego (1854-1931), zesłanego przez Brytyjczyków na Cypr. Madina spędziła na Cyprze ostatnie 4 lata życia i zmarła w roku 1929. Dodam, że w czasach imperium osmańskiego, statki przepływające w pobliżu po Morzu Śródziemnym, na znak szacunku dla świętego miejsca opuszczały banderę.
Meczet współcześnie
Obecnie jest to zadbana ? według tablic informacyjnych w utrzymaniu dobrego stanu meczetu pomaga cypryjskie państwo ? budowla z dużą kopułą otoczoną półkopułkami i jednym minaretem na planie koła, z ostrym zakończeniem oraz galeryjką dookoła niego na ? wysokości. Cały ten kompleks stoi na brzegu jeziora, wśród wysokich drzew oraz palm. Oprócz meczetu i mauzoleum Hala Sultan Tekke w ogrodzie otoczonym płotem, z ozdobną bramą i arabskim napisem z XIX w., stoją także inne budynki. Zarówno administracyjny jak i przeznaczone na miejsca noclegowe dla pielgrzymów.
Z jednej strony dom gościnny dla mężczyzn, z drugiej podzielony na dwie części, także dla kobiet. Do meczetu w przeszłości mogły one wchodzić tylko po zewnętrznych schodach na piętro, gdzie znajduje się dla nich wyznaczone miejsce. Teraz muzułmanki wchodzą na modły najpierw do wnętrza meczetu przez jego główne drzwi, a następnie po schodach na górę. We wschodniej części ogrodu znajduje się niewielki cmentarz z grobami tureckich gubernatorów Larnaki i całego Cypru.
Ogród i koci raj
Meczet i ogród otwarte oraz dostępne są od świtu do zmroku także dla nie muzułmanów. Oczywiście pod warunkiem odpowiedniego ubrania oraz zdjęcia butów przed wejściem do świątyni. Natomiast przez nim znajduje się duży plac parkingowy, na którym są dziesiątki kotów. Takiego ich mnóstwa w jednym miejscu nigdy nie widziałem. Chociaż nie wyglądają na wygłodzone, wręcz przeciwnie, niektóre są nawet spasione, łaszą się do ludzi, ocierają o ich nogi, nadstawiają karki do głaskania i drapania.
O tym, że nie jest to tylko święte miejsce i koci raj, świadczy tablica informacyjna w pięciu językach: po grecku, turecku, angielsku, arabsku i rosyjsku, ostrzegająca przed złodziejami. A zwłaszcza przed pozostawianiem cennych rzeczy w samochodach. Inna tablica, tylko po angielsku, informuje m.in., że Cypr jest krajem multikulturalnym, a meczet Hala Sultan Tekke został odnowiony dzięki pomocy narodu Stanów Zjednoczonych, we współpracy z departamentem zabytków (cypryjskiego) Ministerstwa Transportu, Łączności i Pracy.
Dodaj komentarz