Agia Napa
Jesienny spacer na plaży świętej Tekli
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Święta Tekla? na wyniesionym nieco ponad poziom morza brzegu stoi niewielka, współczesna cerkiew. Biało-niebieska budowla przypomina nieco mały meczet. Gdyby nie krzyż na skromnej wieżyczce ? jakby na małym minarecie.
Listopadowy wiatr przeszywa do szpiku kości? Jakże inaczej musi być tu latem. Nawet palmy na nabrzeżu uginają się w przedburzowej wichurze. Szybko uciekam do wnętrza.
Całkiem nowy resort
Agia Thekla (Ayia Thekla) jest tak naprawdę nowym dość (zabudowywanym od końca lat 90. ubiegłego wieku) resortem hotelowym leżącym na zachodnich przedmieściach znanego cypryjskiego kurortu Agia Napa. Nowoczesne willowe osiedla ciągną się na przestrzeni kilku kilometrów wzdłuż wybrzeża. Towarzyszą im plażowe zatoczki wypełnione żółtym piaskiem, poprzedzielane wychodzącymi w morze naturalnymi ostrogami. Linia brzegowa jest kreta i bardzo urozmaicona. Plaża w sezonie strzeżona, na brzegu bary i restauracje. Z czystym sumieniem polecić mogę Nissaki Agia Thekla, najbliższą wspomnianej cerkiewki ? kilkanaście minut spacerem. Jedzenie dobre, atmosfera też. Dla Polaków znalazły się nawet marynowane grzybki ? zasługa polskiej kelnerki. Atrakcją miejscowości jest cotygodniowy targ, który odbywa się ponoć w każdą środę. Ja? byłam we wtorek.
Bardzo stary kult
W pobliżu wspomnianej cerkiewki, na nadmorskiej skarpie, dostrzegam kamienny krzyż z napisem: św. Tekla. Poniżej krzyża ? wejście do jaskini. Krzyż opleciony rybackimi sieciami, tak samo wlot do groty. Wewnątrz święte obrazki. Widać, że cześć dla Tekli jest tu ciągle żywa. Legenda mówi, że w mieszkała ona swego czasu w tej grocie ? współczesna św. Pawłowi męczennica. Dziś święta obojga obrządków ? katolickiego i prawosławnego. Oficjalne żywoty męczennicy nie wspominają chyba cypryjskiego epizodu, ale jakież to ma znaczenie? Św. Tekla ponoć nigdy nie istniała, a dekret papieski z VI w. potępił nawet jej kult. Cóż z tego. Popularna jest właśnie na Cyprze (jej imieniem nazwano pięć wiosek, wiele cerkwi nosi jej wezwanie), czczona w Katalonii, nawet w Polsce poświęcono jej aż 16 kościołów? Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by tu, nad brzegiem morza, przyjrzeć się jej prawdziwemu, czy nieprawdziwemu życiu.
Zakazana święta
Tekla pochodziła z Ikonium. Obecnie to miasto Konya, położone w południowo-środkowej części Azji Mniejszej, w środkowej Anatolii. Dziś w Turcji. Żyła tam w I wieku naszej ery, bo słuchała Pawła Apostoła. Pod wpływem jego kazań nawróciła się na nową wiarę. Kto wie ? może i zakochała się w apostole, bo zerwała z narzeczonym?
Dodaj komentarz