Toruń
Napoleon w mieście Kopernika

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
6 czerwca korespondent prasy warszawskiej pisał z Torunia: W dziejach miasta tutejszego sławna na zawsze uwieczniać się będzie epoka żeśmy w murach naszych mieli przez trzy dni Bohatera wieków, Wielkiego Napoleona.
Tuż przed rozpoczęciem tzw II wojny polskiej i natarciem na Rosję, w roku 1812, Wielka Armia przemieszczała się na wschód. Toruń był kwaterą m.in. marszałków Davout i Ney’a, miał tu również siedzibę główny ośrodek wywiadu francuskiego. Pierwsze oddziały gwardii cesarskiej oraz polscy szwoleżerowie przybyli do Torunia w końcu maja 1812 roku. Cesarz Napoleon, wjechał do miasta 2 czerwca 1812 roku, ok. godziny 18.30. Powitało go bicie dzwonów i iluminacja ulic i mostu. Jako kwaterę przewidziano dla Napoleona Hôtel de Varsovie stojący w miejscu dzisiejszej poczty głównej na Rynku Staromiejskim. Dom ten, zwany też Pod Białym Orłem (od umieszczonego na nim godła), zajmował gen. Woyczyński, którego bezpośrednim gościem był Napoleon.
Już wkrótce po przyjeździe Napoleon zechciał zobaczyć pamiątki pozostałe w mieście po Koperniku, którego był wielkim admiratorem. Zaprowadzono go do dzisiejszego budynku na rogu ul. Kopernika (wtedy Starotoruńskiej) i Piekary, który wtedy uważano za dom Kopernika. Z Torunia Napoleon wyjechał 6 czerwca o godz. 2., przez Bramę Chełmińską. 22 kwietnia 2006 roku, na ścianie poczty na Rynku Głównym odsłonięto tablice upamiętniającą jego wizytę w mieście.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- autor jest redaktorem naczelnym magazynu Wasze Podróże
„22 kwietnia 2006 roku, na ścianie poczty na Rynku Głównym odsłonięto tablice upamiętniającą jego wizytę w mieście.”
Drobna uwaga – nie ma w Toruniu czegoś takiego jak Rynek Główny; tablicę odsłonięto na budynku toruńskiej Poczty Głównej, znajdującej się przy Rynku Staromiejskim.