Nowe Miasto nad Metują
Dwie trasy zwiedzania w zamku
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Zamek, w którego cieniu wyrosło Nowe Miasto nad Metują (Nové Město nad Metují) w północnych Czechach, można zwiedzać tylko z przewodnikiem, jedną z dwu tras.
Skróconą oraz pełną, przez dodatkowe pomieszczenia na II piętrze. Już bez przewodnika, ale z biletami, wchodzi się na wieżę i do zamkowych ogrodów. Wnętrza zamku są szalenie ciekawe, zwłaszcza ze względu na ich zmiany w latach przed I wojną światową, a następnie już drobniejsze, w stylu funkcjonalizmu, w 1940-1941 r. Ale również zachowane części oraz wyposażenie renesansowe, barokowe i rokokowe.
Od 10 do 23 sal, pokoi i innych pomieszczeń
Na trasie skróconej jest 10 pomieszczeń, na pełnej dodatkowo jeszcze 13. Zwiedzanie zaczynamy od kaplicy Podwyższenia Krzyża Świętego, z wystrojem z połowy XVII w. Na trasie rozszerzonej jest na nią także widok z góry, z Oratorium. W korytarzu pierwszego piętra wiszą portrety dawnych właścicieli z rodu Trčkov z Lipy i Waltera Leslie. Obejrzeć można też predellę – skrzynię, podstawę nastawy ołtarzowej z XV w. W secesyjnym wystroju Ogrodu Zimowego szczególnie bogate są zdobienia ścian i sufitu. Cały łukowy strop i górne części ścian tzw. Małej Pracowni, czyli pokoju „młodego pana”, pokrywają malowidła art deco z m.in. herbami czeskich miast.
W Barokowej Sypialni, również z łukowatymi stropami – podobne są w wielu pomieszczeniach, zachowały się ścienne malowidła renesansowe. A w kolejnym pokoju, Francuskim, m.in. holenderski sekretarzyk rokokowy. Jest też tzw. Sień Żebrowa z romantycznym wnętrzem, którą wypełnia kilka zestawów mebli, w tym stoły z krzesłami. W Wielkiej Pracowni dominuje strop – sufit z bogatą polichromią renesansową, stoi też biurko z fotelem, fortepian, stół z krzesłami i inne meble. Również fragment renesansowej polichromii z XVI w. zachował się w Zodiaku – letniej jadalni.
Art déco i wcześniejsze style
I jej sufit oraz ściany pokrywają malowidła w stylu art déco. Na trasie skróconej ostatnim pomieszczeniem jest klatka schodowa w Wieży Maselnica, ozdobiona barkowymi stiukami z połowy XVII w. Na samą wieżę z ładnymi widokami na ogród, miasto i okolice, wchodzi się już indywidualnie, a z przewodnikiem kontynuuje zwiedzanie II piętra. Przedpokój ma neorenesansowe wyposażenie i barokowe sztukaturki oraz meble z XIX w. Następne sale są duże. Barokowa Jadalnia nazywana jest, ze względu na wnętrze w stylu historycznym, flamandzkie gobeliny z XVI-XVII wieków oraz zbiór porcelany miśnieńskiej, Salą Zwycięzców.
tak tak