Chopok
Nowe spojrzenie na znane już stoki

Największy, najnowocześniejszy i najpopularniejszy (także wśród rodaków) ośrodek narciarski w tym kraju Słowacy chętnie porównują do alpejskich stacji. Trochę może na wyrost? Ale tylko trochę.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Anna Ochremiak
Chopok. Nowe spojrzenie na znane już stoki
Pogoda doskonała, białe góry widać jak na dłoni. Zjeżdżam widokowym stokiem: jest równy i gładki, ale nie zostanę tu dłużej. Przede mną jeszcze ponad 20 kilometrów tras: tylko po północnej stronie Chopoka jest ich 26 km. Po południowej ? 10.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Szerokim stokiem po cieplejszej stronie

Kamienisty szczyt Chopoka (2024 m n.p.m.) ze schroniskiem u podnóża wygląda malowniczo przysypany śniegiem. Podpory starych wyciągów obrosły lodem. Kiedyś były tu stare kotwy, teraz po południowej stronie są nowe talerzyki, niżej czteroosobowa ławka. Piękna szeroka trasa prowadzi z samej grani prosto w dół. Cieplej tu niż na cienistej północy. Nad nami szczyt Dziumbira (Ďumbier 2043 m n.p.m.) najwyższej góry w Niżnych Tatrach. Mijam hotel Kosodrevina, zjeżdżam do Serduszka (Srdiečko)? można by jeszcze dalej, można na sąsiedni stok, ale czas już goni. Nie chcę zostać po tej stronie. Wyciągi na Chopoku zamykają o godz. 16. Nocna jazda możliwa jest tylko na Zahradkach.

I z powrotem

Na grani staję w samą porę. Tatry, w całości, jak na dłoni ? od Łomnicy po Rohacze ze świętym Krywaniem gdzieś pośrodku. Widać i Wielki Chocz w Górach Choczańskich, i Wielki Rozsutec w Małej Fatrze? Taka pogoda nie zdarza się co dzień. Tylko zjazd na północną stronę nie jest wcale przyjemny, zupełnie tu inaczej niż na południowym stoku. Zakosy wąskiego wyjeżdżonego śladu prowadzą między wyraźnie wystającymi spod śniegu głazami. Czy gdy na Chopoku pojawi się Funitel przygotują tu stok z prawdziwego zdarzenia? Tego nie wiem.
Już tylko twardy zjazd czarną trasą, łącznik do dolnej stacji gondolki przy hotelu Grand? Łacznik? Niejedna trasa na polskich stokach nie jest szersza od tego łącznika? Gondolka już stoi, koniec dnia. Nad granią, w promieniach zachodzącego słońca fruwa paralotniarz.

Zmiany, zmiany, zmiany

W ośrodku narciarskim Chopok-Jasna jeździłam nie pierwszy raz. Ale po kilku latach przerwy zdumiona jestem rozmiarem zmian, rozmachem inwestycji. Pamiętam dawne, siermiężne wyciągi. Pamiętam dawne trasy pełne kamieni i muld? Nic z tych rzeczy. Największy, najpopularniejszy i najnowocześniejszy ośrodek narciarski w tym kraju Słowacy chętnie porównują do alpejskich ośrodków. Trochę może na wyrost? Ale tylko trochę.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 20 lutego 2012; Aktualizacja 2 lipca 2018;

Komentarze: 6

  kajek, 24 lutego 2012 @ 09:24

  Nie znam Chopoka z dawnych czasów. Byłem tam w zeszłym sezonie i bardzo mi się podobało. Można to miejsce spokojnie porównać do mniejszych austriackich ośrodków. Jeśli komuś się nie chce jechać w Alpy, to jest to jedyne miejsce w naszej części Europy, gdzie można się naprawdę wyjeździć.

  wędrowiec, 27 lutego 2012 @ 19:23

  Jeżdziłem w ubiegłym roku po południowej stronie Chopoka (Chopok juh). Zdawało mi się, że zamieszkam taniej, a będę mieć dostęp do wszystkich stoków, także do ośrodka Jasna. Tak się nie stało, bo choć orczyki na południu jeździły do samej góry, to po północnej stronie – wiało przez kilka dni – nie. Można było zjechać, nie było jak wrócić. Taka kolejka, która kursuje bez względu na wiatr, byłaby fajna. Może pojadę jeszcze raz, zrealizować mój plan?

  Ola, 29 grudnia 2012 @ 15:57

  Nie tylko na Zahradkach można jeździć nocą, ale na Biela Put też (niebieska trasa).

  anna, 15 stycznia 2013 @ 19:40

  W dniach 25-27 stycznia 2013 w największym słowackim ośrodku narciarskim Jasna – Chopok Niskie Tatry odbędzie się ?Polski Weekend?. Pierwszej edycji rodzinnego festiwalu towarzyszyć będą m.in. zabawy na stoku, gotowanie potraw i nauka jazdy na nartach pod okiem polskich gwiazd.

  Wieczorem, każdego dnia ?Polskiego Weekendu w Jasnej? zapraszamy do klubu muzycznego Happy End na koncerty i świetną zabawę przy oprawie muzycznej DJ-ów z Polski i Słowacji. W piątek gwiazdą wieczoru będzie Marika z zespołem Spokoarmia. W sobotni wieczór zmienimy klimat na rockowy, a gości klubu ?Happy End? do wspólnej zabawy zachęci Ewa Farna. To będzie prawdziwa ?gorączka sobotniej nocy?.

  ?Polski Weekend na Słowacji?, oprócz dawki mocnych wrażeń, będzie sprzyjać integracji Polaków i Słowaków, którzy być może za kilka lat wspólnie będą organizować Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

  mara, 27 marca 2014 @ 07:43

  Jest nowe spojrzenie, przydałoby się jeszcze nowsze – uzupełniające informacje o kolejki, które zbudowano w ostatnich latach.: Ot, choćby tę:

  sk, 3 grudnia 2014 @ 13:52

  Już w najbliższy piątek /5.12.2014/ startuje sezon narciarski na Słowacji.Jako pierwszy swoje stoki dla narciarzy udostępni największy i najlepszy słowacki ośrodek narciarski Jasna-CHOPOK Niskie Tatry http://www.jasna.sk. Ujemne temperatury, opady śniegu oraz 450 armatek, które działają już od tygodnia, przygotowują trasy w ośrodku Jasna-Chopok na otwarcie sezonu zimowego. Uroczystość rozpocznie się zapaleniem choinki bożonarodzeniowej przy kompleksie Rotunda na Chopoku z udziałem dwukrotnego mistrza olimpijskiego w kajakarstwie górskim Michała Martikana. Ponad dwumetrowy świerk będzie najwyżej położoną choinką na Słowacji /2004 m n.p.m./a narciarzom towarzyszyć będzie aż do świąt Trzech Króli.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij