Malta
Noworoczne fajerwerki nad wyspami

Przez wiele miesięcy mieszkańcy Archipelagu Maltańskiego oczekują z niecierpliwością na tę noc, a organizatorzy pokazów fajerwerków przygotowują nowe atrakcje, aby zaskoczyć mieszkańców i licznie przyjeżdżających turystów.
fot: Fireworks Festival, Malta
Malta. Noworoczne fajerwerki nad wyspami
O północy przy huku petard i niebie rozświetlonym od fajerwerków wznoszono toasty oraz wymieniano się noworocznymi życzeniami.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Malta przywitała Nowy Rok 2013 przepięknym pokazem sztucznych ogni nad zabytkową zabudową miast Valetta i Floriana.

Maltańczycy miłują się w organizacji niezwykłych pokazów sztucznych ogni. Widowiska te należą do największych i najpiękniejszych w Europie. Najbardziej spektakularne popisy pirotechniczne odbywają się na Malcie podczas czerwcowych Międzynarodowych Festiwali Sztucznych Ogni oraz w trakcie witania Nowego Roku. Przez wiele miesięcy mieszkańcy Archipelagu Maltańskiego oczekują z niecierpliwością na te dwie daty, a organizatorzy pokazów fajerwerków przygotowują nowe atrakcje, aby zaskoczyć zarówno mieszkańców jak i licznie przyjeżdżających tu z tej okazji turystów.

 Powitanie 2013 roku

Tegoroczne powitanie Nowego Roku było niezwykle uroczyste zarówno na Malcie jak i na sąsiedniej wyspie Gozo. Dziesiątki tysięcy Maltańczyków w towarzystwie rodzin i przyjaciół spędzało Sylwestra w plenerze. Na ulicach miast odbywały się plenerowe koncerty i zabawy, a na balach bawiono się do białego rana. O północy przy huku petard i niebie rozświetlonym od fajerwerków wznoszono toasty oraz wymieniano się noworocznymi życzeniami. Najhuczniej obchodzono Sylwestra na ulicach zabytkowych miast ValettaFloriana. Na placu Św. Jerzego w Floriana, w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła St. Publius Parish usytuowano główną scenę, na której wystąpili najlepsi lokalni muzycy i kabarety. Po raz pierwszy w historii Sylwestra na Macie odliczanie nadchodzącego Nowego Roku uświetniły architektoniczne projekcje 3D. Dzięki wykorzystaniu wysokiej mocy projektorów, na zabytkowych budynkach wokół placu Św. Jerzego realizowano projekcje audiowizualnych animacji, które tworzyły iluzję wirtualnej przestrzeni 3D.

Parada Gwardii

Przywitanie Nowego Roku poprzedziła inscenizacja Guardia Parade, która odbyła się w St. John’s Cavalier (blisko Couvre Porte), w miasteczku Birgu (Vittoriosa) położonym nad Zatoką Grand Harbour (Wielki Port). W trakcie 45 minutowego widowiska 55 rycerzy i żołnierzy w historycznych uniformach przedstawiło rekonstrukcję wydarzeń związanych z musztrą i ceremoniałem wojskowym jakie odbywały się na dziedzińcach fortów Zakonu Joanitów na Malcie i Gozo. Wizyta turystów w Birgu była znakomitą okazją do obejrzenia z bliska Fortu św. Anioła, stanowiącego eksterytorialną posiadłość Suwerennego Zakonu Maltańskiego oraz Pałacu Inkwizytorów z 1535 r., w którym można zwiedzać m.in. salę sądowa, cele więzienne i dziedziniec, na którym niegdyś odbywały się egzekucje.

W atmosferze luksusu

Wśród wielu bali noworocznych odbywających się na Malcie wydarzeniem  wieczoru była druga edycja balu La Soirée Chic , która odbyła się na maltańskiej wsi w Renaissance Club. Mieści się on w zabytkowym pałacu na terenie winnicy Monte Kristo. W scenerii starej posiadłości z potężnymi, podziemnymi piwnicami, w których przechowywane jest wino z lokalnych winnic odbyła się jedna z najbardziej elitarnych imprez noworocznych na Malcie. Utrzymana ona była w atmosferze przepychu, elegancji i glamour.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 3 stycznia 2013; Aktualizacja 23 marca 2020;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij