Trutnov
Od czarnego smoka do srebrnego lwa

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Co pociągnęło za sobą konflikty z mieszkającą w nim większością niemiecką. Zakończone, jak wiadomo, włączeniem Sudentenlandu – Kraju Sudeckiego, do hitlerowskiej III Rzeszy w 1938 r. Po wysiedleniu z tych terenów Niemców po II wojnie światowej, napłynęli osadnicy z innych regionów Czechosłowacji, co spowodowało zasadnicze zmiany etniczne i społeczne. Pomimo tak burzliwych dziejów zachowało się jednak sporo zabytków. Jego główne centrum stanowi plac Krkonoša z ratuszem i wieloma cennymi domami oraz fontanną z rzeźbą tego Ducha Gór, u nas nazywanego Liczyrzepą.
Najcenniejsze zabytki
Na staromiejskim rynku stoi także barokowa Kolumna Maryjna, a domy mają podcienia również przy prowadzących do niego ulicach. A w pobliżu wznosi się dominanta miasta, barokowy kościół p.w. Narodzenia NMP, o którym napiszę osobno. Na Górnym Starym Mieście, kilkaset metrów na południowy zachód od rynku, stoi jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków regionu, kościół św. Wacława z metryką od roku 1313. I kilka innych budowli w bliskiej okolicy. Wspomniany przewodnik opisuje 31 wartych poznania budowli, obiektów i miejsc.
Ciekawe propozycje zobaczenia 32 innych, w bliższych i dalszych okolicach miasta, zawiera poświęcony im folder z opisami i mapką. Czy inny z trasą prowadzącą obok 15 pomników i rzeźb. Oprócz wspomnianego już smoka na ścianie wieży staromiejskiego ratusza i fontanny Karkonosza, należy do nich m.in. Słup Maryjny z roku 1701 i rzeźba Świętej Rodziny z 1730 r. obok kościoła Narodzenia NMP. A także fontanna ze smokiem, pomnik cesarza Józefa II w rynku oraz posąg św. Jana Nepomucena.
Oraz inne atrakcje
Zaskoczył mnie natomiast brak na liście pomników i posągów Srebrnego Lwa. Widocznie jest to obiekt nowy, jeszcze nieuwzględniony. Stoi, wielkości nieco większej od naturalnej, na rogu dwu staromiejskich uliczek niedaleko rynku. Tuż obok Miejskiej Galerii i Centrum Strzechy. Lwa wykonano z białego metalu, wygląda jak z aluminium, ale łeb, grzywę i częściowo łapy wyglądają jak gdyby były nacinane. Oglądałem go i fotografowałem przed zmrokiem oraz następnego dnia przed śniadaniem, gdy jeszcze nie do końca podniosła się poranna mgła.
W pewnym momencie przebił się przez nią na kilka sekund promień słońca i oświetlił tak, że rzeźba stała się srebrzyście biała. I wtedy zdążyłem nacisnąć migawkę aparatu. Gdy powtórzyłem ujęcie, lew był już ponownie w kolorze aluminium. Trutnov zaprasza także do Muzeum Podkarkonoskiego w klasycystycznym budynku z roku 1853, na Ścieżkę edukacyjną „Bitwa pod Trautenau” (Pod Trutnovem, 1866) i w kilka innych miejsc. A kilka kilometrów od miasta stoi „Hradeček”, dom prezydenta Vacláva Havla, w którym spotykał się on z polskimi opozycjonistami antykomunistycznymi.
Dodaj komentarz