Pula
Panorama od strony morza
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Wenecjanie zdewastowali miasto
Złe czasy nadeszły na miasto w 1331 roku, kiedy to władzę zwierzchnią przejęli Wenecjanie. Zaczęli wywozić fragmenty starożytnych budowli. Znikały też elementy zdobień, rzeźby i dzieła sztuki. Udało się uchronić od dewastacji amfiteatr. Zabrano tylko część kamiennych ław, które użyto w Wenecji jako materiał budowlany.
Pod rządami Habsburgów
Pod koniec XVIII wieku Pula znalazła się pod władaniem Habsburgów. Stała się ważnym portem handlowym i wojskowym a później główną bazą marynarki wojennej Austro-Węgier. Powstały wtedy stocznie i pierwsze zakłady przemysłowe. Uruchomiono komunikację kolejową. Mimo, że Pulę zamieszkiwało wielu Chorwatów, nie mieli szkoły ze swoim językiem narodowym. Obowiązywał język włoski, a w urzędach niemiecki.
W socjalistycznej Jugosławi
W okresie międzywojennym Pula podlegała Włochom. Wraz z całą Istrią zajęli ją po I wojnie światowej. Straciła znaczenie jako port. Po II wojnie światowej Istria była pod zarządem angielsko-amerykańskim. W 1947 roku została wyzwolona przez wojska J. B. Tito i weszła w skład Jugosławii. Miasto znowu odżyło. Doskonale funkcjonuje port zlokalizowany na półwyspie Uljanik. Mariny zapełnione pięknymi jachtami i innymi jednostkami pływającymi, co świadczy o sporym zainteresowaniu turystycznym.
Plan zwiedzania gotowy
Miasto ładnie się prezentuje właśnie od strony zatoki. Ta panorama pozwoliła mi ustalić plan zwiedzania starówki. Widoczny jest amfiteatr, katedra, twierdza z okazałą wieżą i inne ciekawe obiekty miasta.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- film autorki
Dodaj komentarz