Miasto Wysokie Tatry
Pociagiem retro po skraju Tatr

Miasto Wysokie Tatry obejmuje znaczną część gór o tej samej nazwie. W jego skład wchodzi 15 dzielnic, które były dawniej odrębnymi osadami izostały zintegrowane w jedną jednostkę terytorialną. Są to mniejsze lub większe osiedla lub miasteczka.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Miasto Wysokie Tatry. Pociagiem retro po skraju Tatr
Po wielokrotnych modernizacjach kolejka zwana popularnie ?elektriczką? funkcjonuje do dzisiaj ku radości turystów. Z okazji setnej rocznicy powstania tej kolei uruchomiono pociąg ?retro?. Co roku w okresie wakacyjnym wozi turystów tak jak przed laty.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Tatrzańska Droga Wolności

Wspomniana Droga Wolności jest drogą krajobrazową. Wcześniej podróżowano tu inaczej. Dawno temu istniał tu jedynie gościniec łączący Jurgów, Podspady, Kotliny i Kieżmark. Z Kotlin szły dukty leśne poniżej Smokowca. Był to tak zwany Zbójnicki Chodnik wspominany już w 1850 r. Dzisiaj chodnik ten jest ładną trasą turystyczną.

Kiedy powstało Węgierskie Towarzystwo Karpackie, poprowadziło w 1877 r. ze Smokowca przez Wyżnie Hagi do Szczyrbskiego Jeziora leśną konną dróżkę. W 1879 r. przedłużono ją w drugą stronę i poszerzono Zbójnicki Chodnik. W latach 1886-93 zbudowano solidną szeroką drogę. Na odcinku Szczyrbskie Jezioro ? Smokowiec nazwana była Drogą Arcyksiężniczki Klotyldy, a między Smokowcem a Kotlinami ? Drogą Marii Teresy. W latach 1913-38 drogę unowocześniano i przebudowano i nadano jej nazwę Droga Wolności. Kolejne modernizacje przeprowadzono pod koniec lat sześćdziesiątych tamtego wieku. W latach siedemdziesiątych przebudowano i zmieniono bieg drogi na wschód od Szczyrbskiego Jeziora.

Stara droga jest jednak nadal używana. Dawny trakt leśny pełni dziś rolę podobną do naszej ?Ścieżki pod Reglami?. Nie jest już tak piękny jak przed katastrofą ekologiczną w dniu 19 listopada 2004 r. kiedy to ogromny huragan, w ciągu niespełna godziny położył na ziemi wszystkie drzewa. Nie ma lasu, ale odsłoniły się najpiękniejsze z gór ? tatrzańskie szczyty.

Słynna „elektriczka”

Równocześnie z drogą jezdną zaczęto budować sieć kolejową. Od skończonej linii koszycko-bohumińskiej (1872 r.) poprowadzono w 1895 r. boczną trasę do Tatrzańskiej Łomnicy, a w 1896 r. parową kolejkę zębatą ze Szczyrby do Szczyrbskiego Jeziora. Dalej zaplanowano budowę obwodowej kolejki elektrycznej. W 1908 r. oddano do użytku odcinek Poprad ? Stary Smokowiec. Trzy lata później uruchomiono odcinki górskie czyli Stary Smokowiec-Tatrzańska Łomnica oraz Stary Smokowiec-Szczyrbskie Jezioro. Po wielokrotnych modernizacjach kolejka zwana popularnie ?elektriczką? funkcjonuje do dzisiaj ku radości turystów. Z okazji setnej rocznicy powstania tej kolei uruchomiono pociąg ?retro?. Co roku w okresie wakacyjnym wozi turystów tak jak przed wiekami.

Warto wiedzieć

Tatry to masyw górski typu alpejskiego. Całe Tatry zajmują obszar ok. 800 km kw. Ich długość to prawie 50 km a szerokość ok. 20 km. Gdyby je zmierzyć w linii prostej to miałyby długość ok. 75 km.
Tatry zostały podzielone granicą na Tatry Polskie i Tatry Słowackie.
Inne podziały to
Tatry Wysokie zbudowane z granitów i skał osadowych. Są najwyższe w całym paśmie i najpiękniejsze.
Tatry Zachodnie są łagodniejsze i mają niższe szczyty. Zajmują największy obszar tatrzański. Bogatsza tu już szata roślinna.
Tatry Bielskie to grupa o różnej budowie geologicznej, są przede wszystkim wapienne. Ułożone są poprzecznie do Tatr.
Do Polski należy jedna czwarta całych Tatr, natomiast do Słowacji ? cała reszta.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 27 stycznia 2011; Aktualizacja 7 czerwca 2020;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij