Subotica
Ratusz, perełka węgierskiej secesji
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Subotica to najbardziej węgierskie miasto Serbii. Napisy są w obu językach. Lokalne gazety, stacje radiowe i telewizyjne posługują się językiem węgierskim.
Subotica znajduje się w Północnej Wojwodinie, tuż przy granicy z Węgrami. Centrum miasta jest zadbane i przygotowane dla turystów, bo to przecież droga tranzytowa na południe. W czasach PRL-u miasto doskonale znane było polskim handlarzom, którzy jeździli w te strony. To w Suboticy był największy bazar.
Kolorowy gmach
W zabudowie centrum dominuje węgierska secesja z przełomu XIX i XX wieku. Bardzo ciekawe to budynki. Wizytówką miasta jest niezwykły ratusz (Gradska kuća). Okazała budowla stoi w samym centrum. Przed nim ładnie prezentuje się Niebieska Fontanna. Ratusz został zbudowany w latach 1903-1912 w tak zwanym stylu węgierskiej secesji. 1 września był dniem oficjalnego otwarcia ratusza i do dziś jest świętem miasta. Ratusz to kolorowa bryła, której nie ogarnie się w całości wzrokiem. Charakteryzuje się wymyślnymi szczytami i wieżyczkami. Budynek zwieńczony jest monumentalną wieżą. Przykryta jest hełmem w kształcie nakrycia głowy pruskiego żołnierza. Na hełmie jest krzyż, co sprawia, że można pomylić ratusz z kościołem. Po prawej stronie widać falujący szczyt z herbem miasta w centralnej jego części. Cały budynek przykryty jest kolorowymi węgierskimi dachówkami zwanymi žolnai.
We wnętrzach i z wieży
Wewnątrz jest również pięknie. Najpiękniejszym pomieszczeniem jest sala główna Velika većnica. Ozdobiona jest witrażami przedstawiającymi Franciszka Józefa, Marię Teresę i innych. Wchodzi się do niej reprezentacyjnymi schodami. Ściany są tu misternie zdobione w rozmaite proste motywy roślinne w pastelowych kolorach. Przy poręczach widnieją medaliony kupieckie. Na wieży jest punkt widokowy. Stąd widać ratusz z góry, jego zakamarki oraz całe miasto. Punkt widokowy jest na wysokości 50 metrów. W ratuszu mają siedzibę władze miejskie i różne instytucje kulturalne, banki, restauracje, sklepy i muzeum miejskie. Obok stoi klasycystyczny Teatr Narodowy z sześcioma kolumnami zwróconymi do ratusza. Teatr zbudowano w 1854 roku, a tym samym jest najstarszy w Serbii. Według pierwszych założeń miał to być hotel. Przy sąsiednich ulicach stoją piękne secesyjne kamienice. Na rogu placu stoi secesyjna żółta kamienica z balkonikiem podtrzymywanym przez dwa posagi atlantów. To biblioteka. W parku przed ratuszem, przy Placu Republiki znajduje się duża fontanna w odcieniu kobaltowego błękitu. Zaprojektowano ją w 1985 roku a wybudowano w 2001. Niebieskie płytki ceramiczne pochodzą z fabryki porcelany w Pecsu na Węgrzech.
Między Węgrami a Serbią
Osadę założył węgierski król Bela IV, ojciec Kingi, żony Bolesława Wstydliwego. Pisemne wzmianki pochodzą z 1391 roku. Miejscowość nazywała się wtedy Zabatka. Miasto leżące w atrakcyjnym terenie przygranicznym często zmieniało właściciela. W XVI/XVII wieku wchodziło w skład imperium osmańskiego. W 1779 roku otrzymało status wolnego miasta królewskiego i przyjęło nazwę Maria Theresiopolis i stało się centrum handlowym. Do końca pierwszej wojny światowej władzę tu mieli Węgrzy. Po tym czasie Subotica stała się częścią Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Wtedy zakończył się okres jej dobrobytu. W czasie drugiej wojny światowej Suboticę okupowały wojska węgierskie. Tutejszych Żydów deportowano do obozów koncentracyjnych. Wielu obywateli różnych narodowości przyłączyło się do partyzanckiego ruchu oporu. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku zaczęli napływać uciekinierzy z Chorwacji, Bośni i Kosowa. Największą jednak liczbę mieszkańców stanowią Węgrzy.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- filmik autorki
Republika Serbii czy Republika Serbska jest państwem ?
Czy wiesz że istnieje na Bałkanach Republika Serbii i Republika Serbska ?
Pierwsza jest państwem , Serbia , a druga jest częścią Bośni i Hercegowiny .
Poza Republiką Serbską składową Bośni i Hercegowiny jest Federacja Bośni i Hercegowiny. Bośnia i Hercegowina , państwo , stała się luźną federacją Republiki Serbskiej i Federacji Bośni i Hercegowiny .
Każda z części ma szeroką autonomię z własnymi władzami.
Utworzono wspólny rząd oraz parlament , wspólne jest także prezydium , w którego skład wchodzi po jednym z przedstawicieli każdego z trzech narodów.
Za stolicę Republiki Serbskiej uznaje się miasto Banja Luka a stolicą państwa Bośni i Hercegowiny jest Sarajewo .
Każda federacja ma swój rząd , prezydenta itd.
Co ciekawe , Republika Serbska ta z Bośni ma na fladze herb , a Serbia ma flagę i herb osobno .
Fotka jest z miasta Nowy Sad .
Ciekawy opis :
http://republikapodrozy.pl/republika-serbii-czy-republika-serbska/
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1702516,1,bosnia-i-hercegowina-czyli-na-balkanach-znow-goraco.read