Nový Dvůr Stěbořice
Uprawy w śląskim arboretum

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Arboretum ? cytuję za Nową Encyklopedią Powszechną PWN ? to ?teren, na którym uprawia się głownie drzewa i krzewy do celów naukowo-badawczych, m.in. w zakresie ekologii, aklimatyzacji i hodowli; a(rboreta) wchodzą w skład ogrodów botanicznych lub istnieją jako placówki samodzielne.
W Polsce najstarsze i najbardziej znane arboretum znajduje się w Kórniku koło Poznania. Ma powierzchnię około 100 ha i od 1975 r. podlega Instytutowi Dendrologii PAN. Znacznie mniejsze, ale bardzo ciekawe Arboretum Nový Dvůr Stěbořice, znajduje się na czeskim Śląsku, niedaleko od granicy z Polską. Stanowi odział Śląskiego Muzeum Ziemskiego w Opawie. Założył je, chociaż jeszcze nie jako placówkę naukowo-badawczą, właściciel tego majątku Quido Riedl (1878-1946).
Naturalny park krajobrazowy
Quido Riedl ?stworzył z wyszukanym gustem ? czytam w obszernej i ładnie wydanej broszurze w języku polskim, jaką otrzymałem w arboretum ? na niewielkim obszarze 1,8 hektara naturalny park krajobrazowy, w którym wysadzono około 500 gatunków oraz odmian krajowych i zagranicznych roślin drzewiastych. Park ten stał się podstawą dzisiejszego arboretum, stanowiąc część historyczną ekspozycji dendrologicznej. Ekspozycja ta stopniowo się rozrosła, osiągając aktualnie obszar 23 hektarów. Z broszury tej, licznych tablic informacyjnych w językach: czeskim, polskim, angielskim i niemieckim, informacji oprowadzającego nas przewodnika, a także tego co oglądam, wyłonił się obraz bardzo interesującej placówki liczącej już ponad sto lat.
Pałacowe przemiany
Na terenie dawnego majątku ziemskiego, którego część stanowi obecnie arboretum, stał w przeszłości tzw. stary pałac zbudowany w stylu empire przed 1836 rokiem. Opuszczony po II wojnie światowej i niszczejący, wyburzony został na przełomie lat 1965 i 66. Nowy pałac w stylu neorenesansu zbudował w latach 60. XIX w. baron Antonin Luft. Korzystał z niego w latach 1906-28 wspomniany już Quido Riedl. Skonfiskowany w 1945 r. przez państwo czechosłowackie jako mienie poniemieckie, najpierw był (1947-48) siedzibą Caritasu z Ostrawy, następnie (1952-54) służył jako stacja obsługi traktorów i siedziba (od 1955 r.) Gminnej Rady Narodowej. W 1958 r. przekazany został na budynek administracyjny nowo założonego arboretum.
Egzotyczne rośliny i motyle
Zwiedzanie tej placówki zaczynamy od ekspozycji w szklarni. Tak o niej napisano na jednej ze wspomnianych tablic informacyjnych: W latach 1967-1970 na powierzchni 1300 m? powstał rozległy zespół szklarni prezentujących rośliny subtropikalne i tropikalne. W 2000 r. z powodu złego stanu technicznego wyburzony, a na jego miejscu powstała szklarnia pielęgnacyjna z zapleczem. W 2010 r. jej część udostępniono do zwiedzania. W ekspozycji jest prawie 280 gatunków roślin z 70 rodzin. Można obejrzeć charakterystyczne przykłady amerykańskiej, afrykańskiej, australijskiej i azjatyckiej flory tropikalnych lasów deszczowych i lasów liściastych zrzucających na zimę liście. W pobliżu tej ekspozycji znajduje się ogródek bylin. Są to zagony roślin wieloletnich, które dopełniają rośliny lecznicze. W podziale na kraje azjatyckie, amerykańskie, bliskowschodnie i śródziemnomorskie.
Dodaj komentarz