Nový Dvůr Stěbořice
Uprawy w śląskim arboretum

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Ekspozycja ta ? dodam ? jest bardzo ciekawa nie tylko dla miłośników botaniki. I świetnie opisana. Są w niej m.in. kaktusy i inne sekulenty, liany, bambusy, orchidee i inne rośliny kwiatowe. W każdym pomieszczeniu lub przed grupą roślin znajdują się informacje na ich temat. Dodam, że organizację tej ekspozycji dofinansowano ze środków unijnych w ramach programu współpracy transgranicznej Czechy ? Polska na lata 2007-13. Arboretum cieszy się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza młodzieży, której zorganizowane grupy widać na każdym kroku. Aktualnie hitem jest wystawa żywych, egzotycznych motyli w jednej ze szklarni. Można obserwować je z bliska jak żywią się sokiem kwiatów oraz rozłożonych, pociętych, pomarańczy i innych owoców południowych. Bez zahamowań siadają zwiedzającym na głowach, ramionach, dłoniach. Trzeba uważać, żeby któremuś ni stała się krzywda.
Drzewa z pięciu kontynetów
Pozostałe rośliny, zwłaszcza drzewa i krzewy, zajmują resztę wspomnianych już 23 hektarów zróżnicowanego pod względem powierzchni terenu arboretum. Część historyczna ekspozycji dendrologicznej utrzymana została w charakterze naturalnego parku krajobrazowego. Po wyjeździe jego założyciela w 1928 roku, a zwłaszcza w okresie powojennym, park bez fachowej opieki zaczął zarastać samosiejkami i uległ, zdaniem obecnych jego gospodarzy, zupełnemu upadkowi. Nie widać tego jednak, gdy go się zwiedza. Wręcz przeciwnie, ma swój urok. Zresztą i we wspomnianej broszurze podkreśla się, że tę, najstarszą część parku zamienionego w krajobrazową zachowano ze względu zarówno na wartość kolekcjonerską reprezentowanych roślin drzewiastych, jak i wyjątkowość rozwiązania ogrodowej kompozycji architektonicznej. Jej podstawowym wyróżnikiem są wysokie, rosnące pojedynczo lub w grupach sosny ?ekotypu Heraltice? oraz jej rozrzucone porosty, wkomponowane w otwarte obszary porośnięte trawą.
Stare i nowe pomysły
Tworzy to unikatowe widoki drzew kontrastujących swoją strukturą, teksturą, wyglądem oraz w zależności od pory roku intensywnością kwitnienia lub jesiennego zabarwienia liści. Natomiast nowe i obecnie zakładane części parku dendrologicznego opierają się już na zupełnie innej koncepcji. Ich kompozycja ogólna podporządkowana została podziałowi parku na strefy geograficzne pod nazwa ?Rośliny drzewiaste pięciu kontynentów?. Komponowane są one z gatunków pokrewnych pod kątem ich naturalnego występowania. Rosną więc w niej wielkie sosny, cedry, buki, jesiony, różaneczniki, czy zrzucające jesienią liście metasekwoje. Ale także drzewa kwiatowe i owocowe: hortensje, magnolie, jaśminowce, derenie, czereśnie, pigwowce itp. Tworzy to piękne widoki, zapewnia także relaks. Pobyt w parku dla zwiedzających go ograniczony jest tylko godzinami jego otwarcia. Codziennie przez cały tydzień bez przerwy. Od godziny 8 do 18 od wiosny do jesieni i do 16 w okresie jesienno-zimowym.
Dodaj komentarz