Kraków
Stary Cmentarz Podgórski

Obecnie cmentarz jest w tragicznym stanie! Jego upadek trwa od wielu lat. Część zniszczyli już Niemcy w 1942 roku. Największych jednak zniszczeń dokonano w czasie rozbudowy dawnej ulicy Telewizyjnej.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Kraków. Stary Cmentarz Podgórski
Obydwa cmentarze podgórskie zostały wpisane w 2008 roku do ASCE, czyli stowarzyszenia skupiającego najważniejsze cmentarze w Europie. W 2010 roku znalazły się na Europejskim Szlaku Kulturowym.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Wielu znanych i zasłużonych mieszkańców Podgórza tu znalazło swój ostatni „dom”. Oprócz Edwarda Dembowskiego znajdziemy tu groby znanych i zasłużonych dla Podgórza i Krakowa.
* Wojciecha Bednarskiego – pierwszego kierownika najstarszej szkoły ludowej na Podgórzu i wielkiego działacza społecznego. Dzisiaj jego imieniem nazwany jest park na Krzemionkach.
* Michała Jordana Stojowskiego – prawnika i tłumacza kodeksów austriackich.
* Hermana Batrucha – przemysłowca, właściciela pierwszego w Krakowie młyna parowego.

Znajdziemy tu groby burmistrzów Podgórza. Wśród nich jest dość charakterystyczny, z kolumną, Józefa Chrystiana Zolla. W tym grobowcu jest pochowanych kilka znaczących obywateli tego rodu. Spoczywają tu malarze – Wojciech Eliasz i jego syn Władysław Eliasz-Radzikowski. Nie sposób wymienić wszystkich zasłużonych. Spośród 424 znanych nazwisk, udało się odczytać w 1985 roku tylko 217.

Latarnia umarłych

Na placu przed cmentarzem stoi ładna kapliczka z barokową figurą Boga Ojca. Początkowo stała ona w miejscu, gdzie obecnie jest wiadukt kolejowy nad ulicą Wielicką. Przeniesiono ją po wojnie. Kapliczka upamiętnia miejsce rozstrzelania 10 zakładników 20 listopada 1943 roku. O tym wydarzeniu informuje tablica w dolnej części kapliczki.

Kapliczka Boga Ojca należy do zespołu krakowskich latarni umarłych. Latarnie umarłych to istniejące do dziś budowle.  Były to samodzielne budowle stawiane w okolicach szpitala, przytułków lub na cmentarzach. Taka latarnia miała informować wędrowców swym światłem, o zbliżaniu się do miejsca związanego ze śmiercią. Konstrukcja latarni była tak wykonana, że światło było widoczne na cztery strony. W latach późniejszych stawiano takie latarnie na skrzyżowaniach ważnych traktów komunikacyjnych. Krakowskie latarnie umarłych są obecnie kapliczkami. Zamurowano w nich otwory na lampki, a budowle wzbogacono figurkami świętych.

Warto wiedzieć

Obydwa cmentarze podgórskie zostały wpisane w 2008 roku do ASCE, czyli stowarzyszenia skupiającego najważniejsze cmentarze w Europie. W 2010 roku znalazły się na Europejskim Szlaku Kulturowym obejmującym 49 cmentarzy w 37 miastach położonych w 16 krajach europejskich. Corocznie jest organizowane zwiedzanie cmentarzy z przewodnikiem.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 27 października 2012; Aktualizacja 16 maja 2020;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij