Bratysława
Stołeczny zamek nad Dunajem

Zamek oraz jego bramy i otoczenie lśnią świeżutkimi tynkami i odczyszczonymi lub nowymi dachówkami, dobiega bowiem końca jego rewaloryzacja. Jeszcze tylko tu i ówdzie dostrzec można resztki siatek ochronnych.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Bratysława. Stołeczny zamek nad Dunajem
Dopiero obecna rewaloryzacja z rozjaśnieniem jego murów, dodała bratysławskiemu zamkowi blasku.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Na wysokiej, 85-metrowej skale górującej nad doliną Dunaju, wznosi się potężny czteropiętrowy zamek zbudowany na planie niemal kwadratu, z niewielkimi wieżyczkami w narożnikach. Stanowi on dominantę słowackiej stolicy ? Bratysławy widoczną z daleka, także z dwu sąsiednich państw.

Jest to bowiem jedyny w świecie zamek, a zarazem miasto ? stolica kraju, sąsiadująca z innymi państwami. Do granicy z Austrią jest stąd bowiem tylko 2 (słownie: dwa) kilometry, do węgierskie kilka więcej.

Na trasie wędrówek ludów

Ludzie mieszkali tu już ponad 40 wieków temu, a tutejsze znaleziska archeologiczne z epoki brązu należą do najstarszych w Europie środkowej. Dunaj, na lewym, północnym brzegu którego leży Bratysława, stanowił w dalekiej przeszłości granicę światów. Na jego południowym brzegu była granica antycznej rzymskiej prowincji Panonia. Pomijając szczegóły późniejszego przewalania się przez te tereny Hunów, Wandalów, Wizygotów i Awarów wspomnę tylko, że region obecnej słowackiej stolicy znajdował się w granicach słowiańskiego państwa wielkomorawskiego.

Wielkomorawski gród

Tutejszy gród pojawił się na kartach kroniki salzburskiej już w IX wieku. O jego słowiańskiej przeszłości przypomina wzniesiony niedawno na zamkowym dziedzińcu od strony dawnych murów obronnych nad Dunajem, konny, brązowy pomnik księcia Svätopluka (846-894) ? Świętopełka z podniesionym mieczem. Z umieszczonym na cokole fragmentem chwalącej go bulli papieża Jana VIII z czerwca 880 roku, zaczynającej się od słów (w tłumaczeniu na polski): Ukochanemu synowi Svätoplukowi (w łacińskim oryginale Sfentopulcho, bo fragment tej bulli na pomniku jest w oryginale oraz przekładzie na słowacki), sławnemu władcy? 

Stary zamek lśni jak nowy

Zamek oraz jego bramy i otoczenie lśnią świeżutkimi tynkami i odczyszczonymi lub nowymi dachówkami, dobiega bowiem końca jego rewaloryzacja. Jeszcze tylko tu i ówdzie dostrzec można resztki plastikowych siatek ochronnych. Na zapleczu zaś, od strony północnej, gdzie uprzednio było kino letnie, trwają wykopaliska archeologiczne.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 14 czerwca 2013; Aktualizacja 3 lipca 2018;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij