Bratysława
Stołeczny zamek nad Dunajem
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Na wysokiej, 85-metrowej skale górującej nad doliną Dunaju, wznosi się potężny czteropiętrowy zamek zbudowany na planie niemal kwadratu, z niewielkimi wieżyczkami w narożnikach. Stanowi on dominantę słowackiej stolicy ? Bratysławy widoczną z daleka, także z dwu sąsiednich państw.
Jest to bowiem jedyny w świecie zamek, a zarazem miasto ? stolica kraju, sąsiadująca z innymi państwami. Do granicy z Austrią jest stąd bowiem tylko 2 (słownie: dwa) kilometry, do węgierskie kilka więcej.
Na trasie wędrówek ludów
Ludzie mieszkali tu już ponad 40 wieków temu, a tutejsze znaleziska archeologiczne z epoki brązu należą do najstarszych w Europie środkowej. Dunaj, na lewym, północnym brzegu którego leży Bratysława, stanowił w dalekiej przeszłości granicę światów. Na jego południowym brzegu była granica antycznej rzymskiej prowincji Panonia. Pomijając szczegóły późniejszego przewalania się przez te tereny Hunów, Wandalów, Wizygotów i Awarów wspomnę tylko, że region obecnej słowackiej stolicy znajdował się w granicach słowiańskiego państwa wielkomorawskiego.
Wielkomorawski gród
Tutejszy gród pojawił się na kartach kroniki salzburskiej już w IX wieku. O jego słowiańskiej przeszłości przypomina wzniesiony niedawno na zamkowym dziedzińcu od strony dawnych murów obronnych nad Dunajem, konny, brązowy pomnik księcia Svätopluka (846-894) ? Świętopełka z podniesionym mieczem. Z umieszczonym na cokole fragmentem chwalącej go bulli papieża Jana VIII z czerwca 880 roku, zaczynającej się od słów (w tłumaczeniu na polski): Ukochanemu synowi Svätoplukowi (w łacińskim oryginale Sfentopulcho, bo fragment tej bulli na pomniku jest w oryginale oraz przekładzie na słowacki), sławnemu władcy?
Stary zamek lśni jak nowy
Zamek oraz jego bramy i otoczenie lśnią świeżutkimi tynkami i odczyszczonymi lub nowymi dachówkami, dobiega bowiem końca jego rewaloryzacja. Jeszcze tylko tu i ówdzie dostrzec można resztki plastikowych siatek ochronnych. Na zapleczu zaś, od strony północnej, gdzie uprzednio było kino letnie, trwają wykopaliska archeologiczne.
Dodaj komentarz