Skopje
W stolicy Macedonii Północnej
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W roku 1963 miasto nawiedziło trzęsienie ziemi. Zginęło wtedy 1070 osób, a kilka tysięcy było rannych. Zniszczeniu uległo wtedy około 75 proc. zabudowy. Przy likwidacji skutków trzęsienia ziemi pomagało 35 krajów, także Polska. Na projekt „Skopje 2014” przeznaczono 500 milionów euro. Miał on przekształcić stolicę w nowoczesną i atrakcyjną pod względem biznesowym i turystycznym.
Dwa różne światy
Obecnie w centrum miasta przy głównym Placu Macedonia buduje się nowe centrum rządowo-kulturalne. Nad rzeką Wardar buduje się nowe budynki m.in. Ministerstwa Spraw Zagranicznych nawiązujące do tych zniszczonych przez trzęsienie ziemi.
Rzeka Wardar dzieli Skopje na dwie części. Lewa strona jest bardziej reprezentacyjna, tu znajduje się Plac Macedonia. Prawa, zamieszkała przez muzułmańską mniejszość albańską, zachowała stare tureckie kramy, łaźnie, największy w Skopie bazar, knajpy i zaułki orientalne. Obecnie stara część miasta przeżywa ożywienie.
Dlaczego Północna
Macedonia Północna powstała w wyniku rozpadu Jugosławii. Obejmuje ona około 38 proc. historycznego regionu Macedonia. Pozostała część należy do Grecji.Gdy w roku 1991 po rozpadzie Jugosławii utworzono niepodległą Republikę Macedonii, Grecy uznali że państwo nie ma prawa do swojej nazwy (Macedonia) i do swojej flagi z gwiazdą z Verginy, którą to gwiazdę znaleźli archeolodzy w grobach Filipa II i Aleksandra Macedońskiego w miejscowości Vergina w Grecji.
Grecy obawiali się że Skopje wystąpi z roszczeniami terytorialnymi w stosunku do Aten. Rozmowy trwały nawet z udziałem negocjatora ONZ żeby zapobiec konfliktowi. Przez ten konflikt Macedonia nie mogła przystąpić do Unii Europejskiej której członkiem jest Grecja. Po latach premier Macedonii uzyskał poparcie parlamentu, w zamian za ustępstwa w sprawie mniejszości albańskiej. I 12 lutego 2019 roku Macedonia zmieniła flagę, na której teraz jest 8 promieni a nie 16, zmieniła nazwę na Republikę Macedonii Północnej i dokonała zapisu w konstytucji, że nie ma roszczeń terytorialnych ani nie zamierza zmieniać granic państwowych. Uspokoiło to Greków. Za tym zapisem zmieniono nazwę lotniska i autostrady a pomnik Aleksandra Macedońskiego w Skopje nazwano „Jeździec na koniu”.
Dziś Macedonia Północna i Albania mają pewne szanse na przyjęcie do Unii Europejskiej. Komisja Europejska zarekomendowała krajom członkowskim rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią.
Co zwiedzać w Skopje?
Centrum miasta stanowi Plac Macedoński. Na placu stanęło wiele monumentalnych pomników takich jak 22-metrowy wspomniany pomnik Aleksandra Macedońskiego, czy pomnik cesarza Justyniana I Wielkiego albo Filipa II. Jednym z ważniejszych zabytków jest XV-wieczny Kamienny Most na rzece Wardar. Most ma 12 przęseł, 214 metrów długości i łączy starą dzielnicę z centrum miasta. Pozostałe zabytki to okazałe mury obronne twierdzy Skopsko Kale, XVII -wieczna cerkiew Przemienienia Pańskiego, meczet Mustafy Paszy, największa i najlepiej zachowana muzułmańska świątynia w Macedonii i XV-wieczne łaźnie tureckie.
* * *
My zwiedzanie rozpoczęliśmy od Twierdzy Kale. Ciekawostką turystyczną jest, że po Skopje jeżdżą repliki londyńskich autobusów piętrowych wykonane w Chinach.
Dodaj komentarz