Macedonia Północna
Od Skopje po jezioro Ochrydzkie
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Ten niewielki bałkański kraj, ma niespełna 26 tys. km kw. Powierzchni. Niemal dokładnie tyle, co nasze woj. Lubelskie. I nieco ponad 2 mln ludności. Zapewnia przy tym wiele atrakcji turystycznych.
W kraju otoczonym przez Albanię, Bułgarię, Grecję, Kosowo i Serbię, dominują tereny wyżynne i górskie z najwyższym szczytem Golem Korab, 2764 m n.p.m. Największą i najdłuższą rzeką jest Wardar z czterema ważnymi dopływami, wpadający, już w północnej Grecji, do Morza Egejskiego. Największym (358 km kw.), a zarazem najsłynniejszym jeziorem dzielonym dostępem z Albanią, jest Ochrydzkie. Ale ważne są również jeziora Prespańskie (Prespa) i Dorjan.
Antyczne dzieje
Tereny obecnej Macedonii Północnej w starożytności zamieszkiwała ludność spokrewniona z Grekami i pozostająca pod wpływem kultury helleńskiej. Słowianie zaczęli napływać tam w VI w, a poszczególne plemiona tworzyły wspólnoty nazywane Sklawiniami. W drugiej połowie IX w. znalazły się one pod panowaniem Bułgarii. A po jej chrzcie w Bizancjum w 866 r. w Ochrydzie zaczęło się rozwijać piśmiennictwo w języku słowiańskim. Z najważniejszych faktów historycznych trzeba wspomnieć o podboju przez Bizancjum i istniejącym przez kilkadziesiąt lat (971-1014) państwie Samuela Komitopula ze stolicą w Ochrydzie.
Jarzmo tureckie i podział regionu
Upadek cesarstwa bizantyjskiego, szczegóły pomijam, przyniósł w połowie XIV w. jarzmo tureckie. Dopiero po wojnie rosyjsko-tureckiej w latach 1877-78, która przyniosła wyzwolenie Bułgarii, Macedonia miała się stać jej częścią. Ale stało się to dopiero w wyniku wojen bałkańskich w latach 1912-13, chociaż region ten podzielony został między Serbię jako Macedonia Wardarska, Grecję – Macedonia Egejska i Bułgarię – Macedonia Piryńska. Dopiero po II wojnie światowej Macedonia Wardarska została jedną z republik związkowych Jugosławii. A po jej rozpadzie samodzielnym państwem. Dziś dla odróżnienia od prowincji greckiej nosi nazwę Macedonia Północna.
Nad jeziorem Ochrydzkim
Perłą kraju jest jezioro Ochrydzkie i położone nad nim nieco ponad 40-tysięczne miasto Ochryda (Ohrid). Z antycznymi korzeniami, od 1980 r. wpisane jest na listę dziedzictwa UNESCO, z co najmniej dziesięcioma obiektami, miejscami i imprezami wartymi bliższego poznania. Zachowały się w nim liczne cerkwie, m.in. św. Zofii z freskami z XI wieku, św. Klemensa i Pantelejmona, św. Jana w Kaneo z XIV wieku, św. Klemensa z XIII wieku, św. Jerzego, św. Zauma, św. Petki, św. Stefana, ruiny bazyliki św. Erazma z IV wieku. Ponadto ruiny twierdzy cara Samuela z X-XI wieku i starożytny teatr. A równocześnie odbywają się tam różnorodne imprezy. Na brzegach jeziora można uprawiać paralotniarstwo i sporty wodne na jeziorze. W lecie organizowany jest festiwal muzyczny Ohrid Summer Festival itp.
Stołeczne Skopje i inne atrakcje
W stolicy kraju godzien uwagi jest przede wszystkim Stary Bazar, dom rodzinny Matki Teresy z Kalkuty, Muzeum Archeologiczne oraz pobliski Kanion Matka. Mniej znanym jest miasto Bitola ze starymi zabytkami, ale głównie programami kulturalnymi. Podobnie miasto Kruszewo, niegdyś, w 1903 r., istniejąca tylko 10 dni samodzielna republika. W nim również są stare zabytki sakralne, ciekawa bałkańska architektura, muzeum sztuki itp.
W jeziorze Dojran rosną, wykorzystywane w medycynie na okłady, lecznicze algi. W kraju są również źródła wód leczniczych i mineralnych z temperaturami od 30 do 60ºC oraz łaźnie termalne. Atrakcją są spływy pontonami rwącymi nurtami macedońskich rzek. Przyroda chroniona jest w trzech parkach narodowych: Pelister, Mavrovo i Galichica. Osobny temat to miejscowy folklor, oryginalna, smaczna kuchnia oraz wina. W Macedonii jest pięć głównych regionów winiarskich w których wytwarza się te trunki.
Dodaj komentarz