Jezioro Ochrydzkie
Osada sprzed 3 tys. lat w Zatoce Kości
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Celami naszego rejsu po Jeziorze Ochrydzkim były prehistoryczna osada zrekonstruowana na platformie drewnianej w Zatoce Kości i monastyr św. Nauma. W trakcie rejsu podziwiamy jezioro otoczone górami.
Wyruszamy z Ochrydy, po kilkudziesięciu minutach docieramy do miejsca zwanego Zatoka Kości. Muzeum nazwę swą wzięło od kości znajdowanych na dnie jeziora. Składa się z osady zrekonstruowanej na drewnianej platformie połączonej z brzegiem mostkiem i budynku muzealnego.
Jak żyli dawni ludzie
Zrekonstruowana osada na palach pochodzi z lat od ok. 1200-700 przed naszą. Prawdopodobnie istniała około 500 lat. Aby ją zbudować w dno jeziora wbito kilka tysięcy pali. Podobno dawniej było w niej około 60 budynków. Dziś odtworzono 24. Jako budulca użyto słomy, gałęzi, wikliny i gliny. Wyposażeniem domostw były posłania wysłane słomą i skórami zwierząt, paleniska, wiklinowe zagrody dla zwierząt i przedmioty codziennego użytku. Zajrzeliśmy niemal do wszystkich domostw a na lądzie – do budynku muzeum.
Prawdziwe znaleziska w muzeum
Eksponowane w nim były wykopaliska z dna jeziora – naczynia, kości i drewno które osadnicy wyrzucali przez setki lat do wody. Woda i muł dobrze je zakonserwowały. Znaleziska były w gablotach ale jedna z nich, wypełniona wodą stała w centralnym miejscu pomieszczenia. I w niej były znaleziska w połowie przysypane mułem. Miałem wrażenie że widzę dno jeziora.
* * *
Ala czas nas gonił bo statek miał krótki postój i ruszał do Monastyru św. Nauma, który znajduje się w miejscowości Sveti Naum, nazwanej tak od monastyru. Ale jest tu więcej atrakcji: kilka mniejszych cerkwi, plaża, restauracje, a także – w pewnej odległości wśród wspaniałej przyrody – źródło Rzeki Drim.
Dodaj komentarz