Jezioro Ochrydzkie
Sztuczne perły i perły architektury
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Jezioro Ochrydzkie leży na granicy macedońsko-albańskiej. Trzy czwarte jego brzegu znajduje się po stronie macedońskiej.
Powierzchnia jeziora wynosi 358 km kw., a jego maksymalna głębokość ok. 290 metrów. Lustro wody leży na wysokości ponad 700 m n.p.m. Otaczające je pasma górskie sięgają ponad 2000 metrów. Na przykład Magaro, najwyższy szczyt gór Galiczica, liczy 2255 m n.p.m. Trzy największe miasta leżące nad jeziorem to macedońskie Ochryda (ta miejscowość nadała nazwę jezioru) i Struga oraz albański Pogradec. W Ochrydzie mieszka około 40 tys. ludzi a Strugę zamieszkuje 16 tys., z których 30 proc. to Albańczycy przybyli tu jeszcze za dyktatury Envera Hodży w Albanii.
Najstarsze jezioro w Europie
W jeziorze żyje wiele gatunków zwierząt i roślin. Często są one endemitami występującymi tylko na tym terenie. Taką endemiczną rybą jest ochrydzka Pastrmka, pstrąg żyjący tylko w jeziorze Ochrydzkim. Były nieudane próby zarybiania nim jeziora Vlasinsko w Serbii. Dziś ten pstrąg jest pod ochroną. W jeziorze poza wspomnianym pstrągiem żyje jeszcze około 140 innych gatunków endemicznych, w tym gąbki i ślimaki uważane do niedawna za wymarłe. Jezioro Ochrydzkie uważane jest za najstarsze w Europie i jedno z najstarszych na świecie, obok takich jezior jak Tiki-Taka, Bajkał czy Tanganika. Akwen pochodzi sprzed 3-5 milionów lat. Jest mocno odizolowany, również poprzez góry. Jezioro Ochrydzkie razem z otaczającym je regionem figuruje od 1979 na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Region słynie z pereł ochrydzkich
Są one sprzedawane niemal w każdym turystycznym miejscu. Choć to są sztuczne perły jednak ceni je sobie nawet królowa Elżbieta, żony ambasadorów i polityków, ceni je sobie i moja żona. A to wszystko dzięki łuskom ryby Plashica. Wytwarza się z nich emulsję nadającą perłom wyjątkowy wygląd. Plashica jest najmniejszą i najstarsza rybą endemiczną z Jeziora Ochrydzkiego.
Ochrydzkie perły wytwarza się z masy perłowej. Tylko kilka rodzin zajmuje się ich produkcją i strzeże tej tajemnicy. Każda perła jest smarowana emulsją po kilka razy pędzelkiem. Między nakładaniem kolejnych warstw musi być przerwa około 45 minut na suszenie. Nawleka się je następnego dnia. Renomowane sklepy mające w sprzedaży perły ręcznie obrobione, wydają certyfikaty. Cena wynosi od 20 do 100 euro. Ale trzeba się targować.
Folder z Hotelu Biser ( Hotel Perła ) .
Przynajmniej starają się być komunikatywni dla Polaków .