Koszyce
Europejska Stolica Kultury 2013

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Trójkolorowy wiatraczek ? oficjalne logo Europejskiej Stolicy Kultury 2013, który miał przewietrzyć i ożywić miasto, pracuje pełną parą. Mieszkańcy uwierzyli, że również dzięki kulturze można wypromować nie tylko Koszyce, ale całą Słowację.
Koszyce (Košice) liczą dziś 240 tys. mieszkańców i są drugim co do wielkości miastem Słowacji. Mogą pochwalić się bogatą historię, której świadectwem jest wspaniała starówka z górującą nad nią katedrą św. Elżbiety. Niestety, po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne Czechosłowacji ulokowały tu stolicę przemysłu ciężkiego. Powstała największa w regionie huta i zakłady chemiczne a wraz z nimi blokowiska z wielkiej płyty, otaczające starą część miasta. Dwa różne światy.
Wróciło życie
Wszystko się zmieniło, kiedy powstała wizja zostania stolicą kultury 2013. Pierwszy slogan, jakim posługiwała się Europejska Stolica Kultury ? „Poużywaj miasta” wymyśliła Alena Vachnowa, obecnie szefowa zespołu, który przygotowuje Koszyce do ESK. Idea, żeby Koszyce zmienić z miasta betonowych bloków i starówki, którą odwiedzali nieliczni turyści, w tętniące życiem „kulturalne city”, okazała się strzałem w dziesiątkę. Wtedy też pojawił się wiatraczek, który miał przewietrzyć miasto. Wizja przekształciła się w sukces. Koszyce wygrały tytuł ESK, pokonując jednym głosem oddalony o 30 km Preszów. Wyboru dokonano podczas spotkania jury we Wrocławiu 9 września 2008. Ówczesny komisarz UE ds. edukacji, szkolenia, kultury i języków Ján Figel? pogratulował miastu nominacji i wyraził radość z przygotowań i entuzjazmu, jaki wywołała w nim wizja zostania stolica kultury 2013.
Miasto dla każdego
Dziś Koszyce stały się prawdziwie europejskim miastem, w którym każdy znajdzie ofertę dla siebie. Oprócz siedmiu wyższych uczelni, jest tu sześć teatrów (w tym węgierski, cygański i filharmonia), osiem kin, cztery muzea, galerie sztuki, biblioteki, w tym naukowa z 3,3 mln woluminów. Działa największy w Europie Środkowej pod względem powierzchni ogród zoologiczny, ogród botaniczny ze zbiorem 1200 kaktusów i planetarium. W mieście odbywają się również liczne festiwale, happeningi, koncerty. Listopadowe propozycje to m.in. Art Dance ? międzynarodowy festiwal tańca współczesnego, Ars Nova Cassoviae ? festiwal współczesnej muzyki poważnej, festiwal sztuki sakralnej i Koszyckie Dni Folkloru.
Warto wiedzieć
* Do 6 listopada 2011 r. od środy do niedzieli w godz. 10:00 – 17:30 w Pałacu Krzysztofory w Krakowie(Rynek Główny 35) można oglądać wystawę zatytułowaną ?Koszyce ? Kraków. Na wspólnej drodze?, prezentującą historię i współczesność Koszyc.
* Pomysł przyznawania tytułu ESK zgłosiła grecka minister kultury Melina Mercouri. 13 maja 1985 r. podczas spotkania Rady Europejskiej przedstawiła ideę zintegrowania Europejczyków za pomocą kultury. Inicjatywa szybko się przyjęła w Europie. Co roku typowane są dwa państwa z UE, z których chętne miasta na 9 lat wcześniej składają swoje kandydatury. Spośród zgłoszonych miast UE wybiera po jednym z obu państw. Pierwszą ESK były Ateny.
Zapraszamy również na tegoroczny Bajkowy Jarmark Bożonarodzeniowy do Koszyc – Europejskiej Stolicy Kultury 2013. Uroczyste otwarcie Jarmarku nastąpi 5 grudnia i potrwa do 23 grudnia br.
W licznych, specjalnie udekorowanych stoiskach, podawane będą regionalne potrawy świąteczne, grzane wino i poncz. Dla uczestników Jarmarku przygotowany zostanie atrakcyjny program kulturalny podczas którego występować będą znane słowackie zespoły muzyczne. Dnia 13 grudnia na Rynku Głównym, w Kulturparku oraz Steel Arenie Koszyce odbędą się imprezy związane z zakończeniem projektu Koszyce – Europejskiej Stolicy Kultury 2013.