Szyłokarczma
500 lat przydrożnej historii

Szyłokarczma w tym roku obchodzi 500-lecie, gdyż w 1511 roku powstał w tym miejscu – w połowie drogi miedzy Kłajpedą i Tylżą pierwszy zajazd. Obok niego odbywały się duże targi rybne, szybko zamienione na lokalny jarmark.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: SZOM/Wikimedia
Szyłokarczma. 500 lat przydrożnej historii
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Szyłokarczma ? po litewsku Šilut? jest stolicą położonego w delcie Niemna Kraju Szyłuckiego. Obejmuje obszar między rzekami Atmata i Skirvyt? (ramiona delty Niemna), a  także teren na północ i wschód od niego. Jest 23-tysięcznym miasteczkiem, a ściślej nadal, pomimo 500-letniej historii, wsią gminną.

Szyłokarczma, która w tym roku obchodzi 500-lecie, gdyż w 1511 roku powstał w tym miejscu ? w połowie drogi miedzy Kłajpedą  (ówczesnym Memlem) i Tylżą (obecnie miasto Sowieck w obwodzie kaliningradzkim) ? pierwszy zajazd. Obok niego odbywały się duże targi rybne, szybko zamienione na lokalny jarmark, na którym rybacy z wybrzeża sprzedający swój połów mogli kupić niezbędne im produkty i wyroby rzemieślnicze. Te z kolei przywozili chłopi i rzemieślnicy ze Żmudzi. Targ rybny działał tu blisko 500 lat.

Miejscowość rozrastała się, wielokrotnie ubiegała o prawa miejskie. Ale sprzeciwiały się temu zarówno Kłajpeda jak i Tylża, dla których Szyłokarczma stanowiła poważną konkurencję. W 1722 r. została centrum gminy, w 1818 r. obwodu. Według niektórych źródeł prawa miejskie otrzymała w 1910 roku po połączeniu z nią osad Veradin? i Žibus. Miejscowa przewodniczka, jak już wspomniałem, twierdzi jednak ? i chyba wie co mówi, nadal pozostaje wsią gminną. Miasto formowało się głównie w XIX w. W jego centrum stoi, od 1926 r. kościół luterański z 50-metrową wieżą z 3 dzwonami i zegarem miejskim oraz ciekawymi freskami wewnątrz. Co w przypadku tego wyznania jest rzadkie.

Zwłaszcza, że oprócz tematyki biblijnej ich autor, R. Pfeiffer przedstawił również Dantego Alighieri, Marcina Lutra, Jana Sebastiana Bacha oraz zasłużonego dla tej miejscowości Hugo Scheda trzymającego w ręku makietę świątyni. W 1889 roku kupił on tutejszy dwór, swoją energię poświęcił na rozwój miasta i zbieranie okolicznego folkloru, który prezentował w muzeum w dworze. Obecnie w muzeum miejskim można obejrzeć jego zbiory archeologiczne i kartograficzne oraz cenna kolekcję XVIII-wiecznych mebli Litwinów mieszkających w Prusach. Jest też w Szyłokarczmie mleczarnia, fabryka mebli, gorzelnia produkująca biopaliwa oraz zakład przetwórstwa spożywczego.

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij