Bojnice
Stary gród nad rzeką Nitrą

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Duży, malowniczy, jeden z największych w Słowacji zamek, góruje nad związanym z nim od ponad 9 wieków, obecnie niespełna 5-tysięcznym miasteczkiem Bojnice.
Szczycącym się także pieczarami zamieszkanymi już w epoce kamiennej, starą farą z fundamentami od XII wieku, kąpieliskiem termalnym i jednym z najważniejszych w kraju ogrodem zoologicznym. A także nową, potężną wieżą widokową, na jednym ze szczytów pogórza Małej Magury osłaniającego Bojnice od północy, podobnie jak rzeka Nitra w przeszłości od południa.
Człowiek kopalny…
To położenie, gorące źródła, których woda wypłukiwała w wapiennych skałach trawertynowi jaskinie, zachęcały do osiedlania się ludzi pod obecnym zamkiem już w epoce kamiennej i okresie paleolitu. Około 90 tys. lat temu Neandertalczyków. Natomiast pod Starym Miastem w 1926 r. odkryto inną – Prepoštską, jedną z największych tego rodzaju jaskiń na Słowacji. Archeolodzy odkopali w niej 11 warstw kulturowych, poczynając od okresu sprzed około 60 tys. lat.
Znaleziono w nich kilka tysięcy kamiennych narzędzi, a także kości mamuta, nosorożca, lwa jaskiniowego i innych zwierząt prehistorycznych. Mieści się w niej obecnie Muzeum praveku Slovenska. Jeszcze przed pojawieniem się na tych ziemiach Słowian, znajdowało się tu także grodziszcze otoczone drewniano-ziemnym wałem z bramą. W połowie wieku IX osada strażnicza przy trakcie nad rzeką przekształciła się w samodzielny gród o znaczeniu militarnym, religijnym, administracyjnym, gospodarczym i handlowym, stanowiącym centrum regionu górnej Nitry.
Przy ważnym trakcie, nad rzeką
Mnóstwo interesujących faktów na temat przeszłości miasta znalazłem w otrzymanym, ponad 100-stronicowym albumie „Bojnice na starých pohľadniciach” (widokówkach), a także w miejscowych folderach i na odwrocie regionalnej mapy turystycznej. Pisząc tę relację, korzystam z nich. Historia miasta związana jest nieodłącznie z zamkiem, o którym wkrótce napiszę osobno. Znajdowały się one w ważnym strategicznie miejscu nad rzeką Nitrą i przy prowadzącym z południa trakcie „Via magna” – Wielka droga. Rozdzielającą się tu na dwa trakty.
Dodaj komentarz