Nesebyr
Najpiękniejszy na bułgarskim wybrzeżu
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Nessebar, Nesebar, Nesebyr, Neseber (po bułgarsku ???????)? różne nazwy a to samo miejsce. Która z nich właściwa ? nie wiem. Pewne jest, że to jedno z najpiękniejszych miasteczek nad Morzem Czarnym w Bułgarii.
Bajkowe domy, bajkowe uliczki sprawiają, że chce się tu często bywać. To jedno z najczęściej odwiedzanych bułgarskich miast. W ciągu trzech tysięcy lat swoje ślady zostawili w nim Trakowie, Grecy, Rzymianie, Słowianie, Bułgarzy i Turcy.
Starożytne korzenie
Miasto zostało założone przez Greków z Miletu w 510 roku przed naszą erą. Nosiło nazwę Mesembria. W późniejszym czasie zostało podbite przez Rzymian. Kiedy rzymscy zdobywcy Bałkanów i Morza Czarnego w I wieku p.n.e. zajęli miasto, jego mieszkańcy oddali ?klucze? rzymskiemu dowódcy Lucullusowi. W ten sposób uniknęli zniszczenia. Z czasów rzymskich zachowała się zachodnia część murów obronnych. Zbudowane na litej skale z kamienia, cegieł i zaprawy murarskiej. Ta przyrządzona była z pokruszonych cegieł i dachówek. Najlepiej zachowane fragmenty rzymskich fortyfikacji znajdują się przy wjeździe do miasta, w pobliżu przystani. Miasto zbudowano tarasowo, a tarasy umocniono murami przyporowymi z kamiennych ciosów.
Słowianie i Turcy
Na przełomie VII i VIII wieku słowiańskie plemiona zamieszkujące okolicę nadały osadzie nazwę Nesebyr. Dużych zniszczeń dokonano podczas najazdu bułgarskiego na początku IX wieku. Pod koniec tego stulecia Bułgarzy zbudowali pełny system obronny. Za panowania cara Iwana Aleksandra, w połowie XIV wieku, nastąpił wielki rozkwit miasta. Stało się miejscem spotkań kupców z Dubrownika, Genui, Wenecji? W połowie XV wieku Nesebyr dostał się pod panowanie tureckie, a trwało ono pięć wieków. W tym okresie miasto było niszczone i rabowane. Najładniejsze cerkwie zmieniono na meczety. Mimo tak długiej okupacji, mieszkańcy zachowali odrębną tożsamość. W XIX wieku, po okresie bułgarskiego odrodzenia narodowego, miasto rozkwitło rzemiosłem i handlem. Do 1934 roku nosiło nazwę Mesemwrija.
Miasto-muzeum
Dzisiaj to miasto-muzeum i pomnik kultury narodowej, wpisane na listę UNESCO w 1982 roku. Zdaje się jakby czas się tu zatrzymał. Zachwycające są drewniane domy na kamiennych podmurówkach i kręte wąskie uliczki wyłożone kamieniami. Przy domkach są małe podwórka z drzewami i krzewami owocowymi. Wiele budynków pochodzi z XI-XIV wieku. Ten spokój zakłócają dziesiątki sklepików z różnościami. Stoją one ciasno przy ciasnych uliczkach i nie dają komfortu delektowania się urokami miasta. Wokół wyspy na wysokim brzegu znajdziemy niezliczoną ilość kawiarni i restauracji.
Nesebyr podzielony jest na dwie części: Stary Nesebyr i nowe miasto. W nowym mieście znajdują się liczne luksusowe hotele, piękne apartamenty, bloki mieszkalne. Plaże są tu ładne, szerokie i piaszczyste. Stary Nesebyr zlokalizowany jest na wyspie i otoczony wodami Morza Czarnego. Ze stałym lądem połączony jest groblą o długości 400 metrów. Nie wiadomo czy to naturalny twór, czy też dzieło ludzi.
Cerkwie i muzea
Najważniejszym bogactwem Nesebyru są zabytkowe świątynie, a w kilku z nich wystawione eksponaty muzealne. Cerkwie fundowane były przez kupców i dostojników na dowód dobrze rozwijającej się gospodarki i kultury. Są też muzea: archeologiczne, atnograficzne, ruchu rewolucyjnego. Przy wjeździe do miasta, nad brzegiem morza stoi drewniany wiatrak. Jest on symbolem miasta. Kiedyś były podobno dwa wiatraki.
Przed wejściem na teren starego miasta, uwagę przykuwa bizantyńska brama obronna z V wieku. Sporo tu pozostałości z przeszłości: fragmenty greckich, rzymskich i bizantyńskich murów obronnych. Za murami, po prawej stronie znajduje się muzeum archeologiczne. Jest tu między innymi piękna kolekcja ikon. Ciekawe też są kolekcje w muzeum etnograficznym.
W tradycyjnym domu
Wspomniane wcześniej nesebyrskie domy to niepowtarzalny kompleks urbanistyczny. Prezentują one czarnomorski typ domostw przystosowany do klimatu i trybu życia. Dom ma dwie kondygnacje. Wysoki parter zbudowany jest z kamienia. Piętro jest drewniane i wysunięte nad ulicę, co daje na dole cień. Część drewniana jest wsparta na drewnianych i zazwyczaj rzeźbionych wspornikach. W wielu domach są wykuszowe okna. Parter wykorzystywany jest jako piwnica i magazyn.
Najbardziej znane domy to Kapitana Paweła, Łambrinowa, Bogdanowa i Moskojaniego. W tym ostatnim jest dziś muzeum etnograficzne. Między zabytkowymi domami wtulone są łaźnie tureckie. Na małym placyku odnajdziemy starą turecką czeszmę (źródełko). I dzisiaj można napić się wody. Wielka chochla dodaje uroku temu zabytkowi.
Warto wiedzieć
Stary Nesebyr ma doskonałe połączenia autobusowe z Burgas i innymi miejscowościami nadmorskimi.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- filmik autorki
To prawda że Nesebyr jest najpiękniejszą miejscowością na wybrzeżu bułgarskim .
I mieszkańcy są przyjaźnie nastawieni do turystów .