Nesebyr
Najstarszy na bułgarskiej riwierze
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Nesebyr jest jednym z najpiękniejszych i najstarszych miast na wybrzeżu bułgarskim. Od Burgas jest oddalony o 35 km. Leży na niewielkim półwyspie nad Morzem Czarnym.
Stare Miasto jest rezerwatem architektonicznym i archeologicznym od roku 1956 a w roku 1983 zabytki w mieście zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Tracy, Grecy i inni
Osada założona tu jeszcze przed VI w. p.n.e. przez Traków nosiła nazwę Menebria. a Grecy po jej podbiciu przemianowali ją na Mesebria. Ich panowanie skończyło się w roku 71 n.e., kiedy miasto zdobyli Rzymianie. Ci w V w. n.e. ustąpili miejsca Bizantyjczykom, a w roku 812 miasto dostało się pod panowanie Chana Kruma.
Jego ród wywodził się pewnie z Protobułgarów panońskich. Następnie Nesebyr, znany pod tą nazwą od XI w. przechodził kilkakrotnie z rąk bułgarskich do bizantyjskich i z powrotem.
Piękne stare domy
Stare Miasto znajduje się na wyspie połączonej ze stałym lądem wąskim przesmykiem. Może kiedyś ta wyspa była znacznie większa. Stare miasto ma długość około 850 metrów i szerokość około 350 metrów. Większość budynków Starego Miasta pochodzi z XI-XIV wieku. Tradycyjne domy składają się z murowanego dołu z drewnianą nadbudówką i na piętrze. Murowany parter służył mieszkańcom jako spiżarnia bo tam było chłodniej. W domach w środku można zobaczyć stropy kasetonowe, dekoracje snycerskie, malowidła ścienne, a wszystko nacechowane ogromną dbałością o szczegóły. W wielu z nich mieszkają jeszcze ludzie, są restauracje czy sklepiki. Najbardziej znane są domy Kapitana Paweła. Łambrinowa, Tulewa, Bogdanowa i Moskojaniego (dziś muzeum etnograficzne).
Jeszcze starsze cerkwie
Świątynie w Nesebyrze powstały w bułgarskim stylu cerkiewnym. Ściany są na zmianę kamienne i ceglane zdobione ceramiką i dekoracyjnymi gzymsami arkadowymi. Według przekazów średniowiecznych w mieście było 40 cerkwi i kaplic.
Do dziś zachowało się kilka. Jedna z nich jest najpiękniejszą i najlepiej zachowaną w Bułgarii cerkwią Chrystusa Pantokratora z XIII-XIV wieku. Na jednym ze zdjęć są ruiny cerkwi św. Zofii, która była siedzibą biskupstwa. Jest również na Starym Mieście obecna katedra św. Stefana i cerkiew Jana Chrzciciela z X wieku którą po drodze mijaliśmy.
Warto wiedzieć
Współczesne życie Nesebyru toczy się w nowej części miasta. W ofercie jest wędkarstwo, rowery z wypożyczalni, sporty wodne. Jest i port rybacki gdzie rybacy wyładowują ryby i małże. W sumie Nesebyr ma stałych mieszkańców około 14 tys. osób. My przyjechaliśmy tu z kurortu Obzor wynajętym samochodem.
Bułgaria słynie z Rakii i olejku różanego
* Rakija to alkohol mocny. Samogon, dopuszczony do handlu.
* Na jednym ze zdjęć widać jak wygląda sklep z produktami z olejkiem różanym i z oliwek. Olejek różany wykorzystuje się m.in. w perfumach Chanel No.5. Bułgaria jest największym producentem olejku różanego w Europie a wspólnie z Turcją zaspokajają ponad 90 proc. światowego zapotrzebowania na ten produkt. Tradycja uprawy tych kwiatów sięga XVII wieku a powierzchnia pól w słynnej Dolinie Róż to ponad 10 tys. ha. Zbiory tych kwiatów wynoszą od 4 do 5 ton rocznie. W Bułgarii można się zaopatrzyć w różne kosmetyki z olejkiem różanym, takie jak kremy do rąk, mydła, szampony, sól do kąpieli czy perfumy. Na bazie olejku różanego produkowane są marmolady i cukierki.
MEWA – jeszcze nikt nas tak nie zignorował w podóży jak w Bułgarii ,
w miejscowości Nesebyr gdy popijaliśmy kawkę .
MEWA
MEWA , następny krok .
MEWA – a ona idzie dalej .
MEWA – I ma nas w ………