La Valletta
Burzliwe losy fortu św. Elma

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Pierwsze Wielkie Oblężenie
Fort powstał na planie czterokątnej gwiazdy o bardzo wydłużonych, ostrych końcach. Z wysokimi murami, bastionem broniącym go od strony morza oraz umocnieniami od strony lądu. Odegrał on wielką, bohaterską rolę podczas najazdu floty i armii tureckiego sułtana Sulejmana Wspaniałego w roku 1565. Turcy zdali sobie sprawę, że bez likwidacji tej przeszkody, nie mają szansy na zdobycie Malty i jej stolicy. Rzucili więc przeciwko Fortowi St. Elmo wszystkie siły, wielokrotnie liczniejsze od broniących go.
Po miesiącu nieustannych ataków i wybiciu do ostatniego około 600 jego obrońców, zdobyli go 2 czerwca 1565 roku. Ale sił nie starczyło im na dalszą walkę z kolejnymi fortami i umocnieniami na sąsiednich półwyspach. Oraz, jak się miało okazać niewielką, ale odpowiednio rozreklamowaną, pomoc dla Maltańczyków z Sycylii. Jak niepyszni wycofali się we wrześniu tegoż roku. Zaś obrona ta przeszła do historii wysp jako Pierwsze Wielkie Oblężenie. Po zwycięstwie joannici zbudowali na półwyspie Mount Sceberras nową stolicę nazywając ją od nazwiska ich ówczesnego Wielkiego Mistrza La Vallettą. O niej też już napisałem obszernie.
Drugie Wielkie Oblężenie
Równolegle z jej budową odbudowano i rozbudowano ten fort. Później, wraz z miastem, otrzymał on dodatkową ochronę w postaci potężnych, wysokich murów, skutecznie odstraszających wrogów. I chociaż jego rola, w miarę unowocześniania broni, malała, odegrał jeszcze znaczącą podczas II wojny światowej, nazywanej tu Drugim Wielkim Oblężeniem. 11 czerwca 1940 roku, następnego dnia po przystąpieniu faszystowskich Włoch do wojny po stronie hitlerowskiej III Rzeszy, na Fort St. Elma spadły pierwsze bomby lotnicze.
W rok później wraz z całą Maltą był atakowany z powietrza i od strony morza. Jak zażartą i bohaterską była obrona Maltańczyków najlepiej świadczy fakt, że jako jedyny naród, jako zbiorowość, zostali oni odznaczeni 15 kwietnia 1942 r. Krzyżem św. Jerzego. Najwyższym nadawanym za bohaterstwo w warunkach śmiertelnego niebezpieczeństwa, ustanowionym przez brytyjskiego króla Jerzego VI. Krzyż ten widnieje od tamtej pory również na maltańskiej fladze państwowej. Rola militarna tego fortu, podobnie jak innych umocnień dobiegła końca. Ale dawne tradycje są w nim kultywowane.
Dodaj komentarz