Budapeszt
Ciekawostki wprost z węgierskiej stolicy

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Mosty
Budapeszt ma w sumie 10 mostów, a najlepiej je widać z rejsu statkiem po Dunaju (piszę o nich w osobnym artkule). To między innymi:
* Most Łańcuchowy z 1848 r.,
* Most Małgorzaty z 1876 r.,
* Most Wolności ( obecna nazwa ) oddany w 1896 r.,
* Most Elżbiety z 1903.
Park Miejski
Jest w nim jeziorko.Nas może dziwić, że lampy uliczne stoją w wodzie jeziora. Ma to uzasadnienie – powiedziała przewodniczka. Zimą Węgrzy robią tu sztuczne lodowisko a lampy je oświetlają.
Plac Bohaterów
Stoi tam pomnik z posągami bohaterów. Przewodniczka o nich opowiadała. Na drugi dzień pytała o kim mówiła. Nikt nie zapamiętał nazwisk.
Plac Wolności
Tu znajduje się Pomnik Okupacji Niemieckiej. Węgry na początku II wojny były w kolaboracji z hitlerowcami. Dopiero od 19 marca 1944 r. stały się przeciwnikiem hitlerowców. Czyli ich okupacja trwała od roku 1944 do 1945. Pomnik ma symbolizować tę nazistowską okupację. Przeciwnicy monumentu twierdzą, że jest to próba wybielenia Węgier i zatuszowania kolaboracji z hitlerowcami. Budzi on silne emocje i którejś niedzieli pilnowało go wielu policjantów. Pomnik jest obrzucany jajkami, podobno w sumie już sześć razy był rozbierany przez jego przeciwników i ponownie przywracany przez robotników. Była już rozprawa w sądzie w sprawie referendum na temat pomnika. Rząd argumentował, że „pomnik ma istotne znaczenie dla kraju” i referendum nie będzie.
Na tym samym placu, z drugiej strony, stoi drugi bardzo kontrowersyjny pomnik, który na pewno niejednego kłuje w oczy. To obelisk Pamięci Armii Czerwonej postawiony w 1945 r. Jego kolumna ma wysokość 14 m. Pomnik ten stanął nie tylko ku chwale radzieckich żołnierzy, ale też pod oknami ambasady USA. Jest nie do usunięcia bo pod nim są pochowani polegli żołnierze radzieccy. A w myśl Konwencji Genewskiej z roku 1949 o ochronie ofiar wojny, cmentarzy wojennych ( tych gdzie pochowani są polegli żołnierze ) nie można likwidować ani przenosić w inne miejsce.
Partybike
W trakcie naszej wycieczki objazdowej trwały zawody EURO 2016. Grupki młodych kibiców z różnych krajów korzystały z super oferty jeżdżąc i głośno skandując na tzw. Partybike. Do takiej wycieczki na rower imprezowy potrzeba od 4 do 16 osób. Musisz być trzeźwy i mieć skończone 18 lat żeby rozpocząć wycieczkę. Nie podają mocnych alkoholi. Jest piwo, szampan i wino. Wózki są pewnie elektryczne a na hasło barmanki co jakiś czas wszyscy pedałują.
Csárda
W budapeszteńskiej Csárda (restauracja) kelner przywita cię palinką (to taka narodowa węgierska brandy) a przy stole naleje ci wina z karafki, spod palca. Dziewczyny rozbawione uczą cię tańczyć czardasza a potem już nie wiedzą co zrobić z winem, to tańczą z nim na głowie.
Pamiątki
W Budapeszcie wśród pamiątek spotkasz figurki rosyjskich matrioszek i dziadków Mrozów. A przecież do Moskwy jest aż 1800 km.
Papryka
To jest jeden z produktów narodowych. Uprawia się jej na Węgrzech ponad tysiąc gatunków. Jeśli papryka jest ostra, to zawiera kapsaicynę – enzym ostrości. Jest on w pestkach papryki. Do oceny ostrości papryki służy skala opracowana przez amerykańskiego chemika Wilbura Scoville’a w roku 1912, oznaczana skrótem SHU, od Scoville Hotness Unit. Metodę tę opracował podając pięciu degustatorom ekstrakt z papryki i rozcieńczał go słodką wodą tak długo, aż palący smak stawał się niewyczuwalny. Słodka papryka ma w tej skali zero stopni. Najbardziej pikantne odmiany papryki wymagały nawet i setek tysięcy rozcieńczeń.
Metoda ta nie jest doskonała, bo daje nieraz duży rozrzut wyników w przypadku tej samej odmiany. Dziś zamiast degustacji stosuje się metodę analityczną. Polega ona na określeniu procentowej zawartości kapsaicyny w stosunku do całej badanej papryki. Uważa się że czysta kapsaicyna w skali Scoville’a ma ostrość od 15 do 16 mln SHU.
Na Placu Wolności stoi pomnik Pamięci Armii Czerwonej jako obelisk , był postawiony w roku 1945 . Jego kolumna ma wysokość 14 metrów . Pomnik ten nie tylko stoi ku chwale radzieckich żołnierzy ale stoi on pod oknami Ambasady USA .
Pomnik był nie do usunięcia bo pod nim byli pochowani polegli żołnierze radzieccy .
A w myśl przynajmniej przepisów międzynarodowych wg Konwencji Genewskiej z roku 1949 o ochronie ofiar wojny z licznymi poprawkami cmentarzy wojennych ( taki gdzie pochowani są polegli żołnierze ) nie można likwidować ani przenosić w inne miejsce .
Zwiedzając Budapeszt , węgierską stolicę , przewodniczka wspomniała że pomnik jest nie do usunięcia . Ze względu na poległych radzieckich żołnierzy pod pomnikiem traktowany jest jak cmentarz wojskowy .
Na stronie węgierskiej piszą że w roku 2000 – 2002 pomnik został częściowo rozebrany gdy budowano garaż podziemny ale go odbudowano . W czasie rozbiórki ekshumowano poległych żołnierzy a ich szczątki pochowane na cmentarzu Rákoskeresztúr . Pomnik pozostaje miejscem pamięci a nie miejscem pochówku jak niektórzy twierdzą . .