El Soplao
Czego nie widzieli górnicy

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W Jaskini El Soplao była kiedyś kopalnia. Nazywała się La Florida. Od połowy XIX wieku górnicy wydobywali rudy cynku i ołowiu na powierzchnię. Tu i ówdzie zobaczymy efekty ich pracy: głębokie wyrobiska, podstemplowane chodniki, resztki torów podziemnej kolejki.
Kopalnię zamknięto w 1979 roku. Wydobycie przestało się opłacać. Wtedy wyrobiskiem stworzonym na bazie ogromnej jaskini zainteresowali się speleolodzy. I odkryli niezwykły świat, pełen zwisających ze stropów stalaktytów, wyrastających z ziemi stalagmitów, draperii, odgradzających ciemne zakamarki, a przede wszystkim unikalne nacieki rosnące we wszystkich kierunkach. Nazwano je ekscentrykami. Dlaczego? Bo zachowują się w sposób ekscentryczny, odbiegający od ogólnie przyjętej normy. Nie rosły w dół, jak szanujące się stalaktyty, nie w górę, jak stalagnaty. Rozwijały się we wszystkich kierunkach, nie zwracając w ogóle uwagi na siłę ciążenia. Dlaczego? No właśnie, nie wiadomo. Większe i mniejsze aragonitowe twory pokrywają gęstą siatką ogromne połacie ścian w zachodniej częsci jaskini. To one decydują o niepowtarzalnym uroku groty El Soplao: drugiej takiej nie ma na świecie.
Górnicy nie widzieli ekscentryków. Dlaczego? ? pytam przewodniczkę. ? Patrzyli pod nogi, na ścieżkę, korytarz, na ścianę, z której wydobywali urobek. Patrzyli na to, co mogła oświetlić mała górnicza lampka. Orgia ekscentryków kryła się w ciemnościach. Dopiero gdy udostępniono jaskinię do zwiedzania, zaproszono na wycieczkę górników, którzy lata całe przepracowali w kopalni. Byli zdziwieni.
Jaskinia ma 14 km długości, ale turystom udostępniono półtorakilometrową oświetloną trasę. Zwiedzanie trwa około godziny. To standard. Chętnych przewodnicy prowadzą na dłuższą wycieczkę w ciemności. W specjalnych kombinezonach, w kaskach, z latarkami szukają wrażeń podobnych do tych, jakie mieli zapewne pierwsi odkrywcy.
Warto wiedzieć
W jaskini El Soplao odkryto złoża bursztynu w kolorze niebiesko-fioletowym. Dotychczas podobne bursztyny znaleziono tylko na Dominikanie. Kantabryjskie bursztyny mają ok. 110 mln. lat.
Dodaj komentarz