Florencja
Dawid w Galerii Akademia

Michał Anioł przedstawiając Dawida wybrał moment tuż przed konfrontacją z uzbrojonym filistyńskim olbrzymem, Goliatem. Jest skoncentrowany, trzyma w dłoni kamień, wyczekuje na odpowiedni moment, by wystrzelić kamień z procy wprost w czoło Goliata.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Halina Puławska
Florencja. Dawid w Galerii Akademia
Widać skupienie na twarzy i napięcie, chociażby w nabrzmiałych żyłach na dłoni...
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Dawid Michała Anioła ma 434 cm wysokości, prawdziwy kolos wykonany z jednego bloku białego marmuru. Pierwotnie proca i kikut drzewa za prawą nogą były pozłacane, ale złoto zmyło 370 lat spędzone pod gołym niebem, przed gmachem Palazzo Vecchio, na Piazza della Signoria, tam gdzie teraz stoi kopia Dawida. Lokalizacja ? w politycznym centrum miasta, jak na króla przystało ? została wybrana przez zespół ludzi m.in. artystów ? Leonardo da Vinci, Sandro Botticelli i Giuliano da Sangallo ? którzy uważali, że tak doskonała rzeźba, czyste piękno par excellence nie może stanąć gdzieś wysoko, niedostępna, niepodziwiana.

Tu i dziś go znajdziemy

W 1527 r. (rok złupienia Rzymu ? Sacco di Roma), we Florencji Medyceusze powtórnie zostali wygnani. Na trzy lata Florencja stała się znowu Republiką. W trakcie tumultu, gdy z okien Palazzo Vecchio wyleciał kamień, utrącił lewą rękę Dawida. Jej części skrupulatnie zbierali po placu Giorgio Vasari i Francesco Salviati ? malarz. Dopiero w XIX w., w 1873 r., po dwudziestu latach debat, zdecydowano się na zapewnienie Dawidowi należnych arcydziełu warunków. W Galerii Akademia (Galleria dell?Accademia) architekt Emilio De Fabris zaaranżował specjalnie dla posągu półkolistą salę ze świetlikiem. I tam Dawida znajdziemy. Rzeźbę fascynującą, pełną ?spokoju, godności i chłodnego promieniowania? (Zbigniew Herbert). Słyszycie go?

Warto wiedzieć

* W 1563 r. ufundowana została przez księcia Florencji Cosimo I de?Medici poprzedniczka Galerii ? szkoła sztuk pięknych, a jej pierwszym dyrektorem został? Michał Anioł Buonarotti.
* W 1991 r. ?szaleniec? z młotkiem zniszczył palec lewej stopy Dawida (został odrestaurowany).

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 1 marca 2016; Aktualizacja 11 marca 2016;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij