Palios Pantelejmon
Górskie zaplecze nadmorskiego kurortu
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Palios Pantelejmon (Panteleimonas) to maleńka zabytkowa wioska grecka w prefekturze Pieria. Wznosi się na wysokości około 500 m n.p.m. Przyjmuję tę wysokość bo ile przewodników, tyle informacji. Podaje się i 700 m, i 400 m? Nie wiem co jest prawdą.
Wioseczka ulokowana jest na stokach masywu Olimpu i jest żywym skansenem. Rozciąga się z niej piękna panorama. Tradycyjne greckie domki wzbudzają zachwyt. Są pobudowane bardzo gęsto. Wąskie uliczki pokryte kocimi łbami wciskają się między zabudowania. W centrum wioski stoi zabytkowy kościół św. Pantelejmona. Jego wnętrze jest jasne i przestronne.
Święta woda i dobra kawa
Zaraz przy wejściu do wsi, znajduje się święte źródło. Woda z niego jest bardzo smaczna i podobno z ma szczególne właściwości lecznicze. W stylowych restauracjach, schronionych w cieniu ogromnych platanów, można skosztować greckich smakołyków i wypić dobrą kawę, a w kilkunastu sklepikach zaopatrzyć się w pamiątki.
Stare i nowe
Mieszkańcy tej wioski jeszcze niedawno trudnili się pasterstwem i rolnictwem. Z czasem to zanikło, bo nie było zapotrzebowania na taką produkcję. We wsi nie było ani szkoły, ani sklepów. Mieszkańcy z tej wioski, jak i z wielu innych zlokalizowanych w górach, zaczęli schodzić niżej do miejscowości nadmorskich. Powstawały tu nowe osiedla o nowo-starej nazwie. I tak powstał Neos Panteleimonas, czyli Nowy Panteleimonas. Stara wieś popadała w ruinę. Jeszcze kilkanaście lat temu wioska nie miała prądu, dzisiaj już jest zelektryfikowana.
Modne letnisko
Kilka lat temu nastąpił zwrot w życiu wsi. Przybywają tu bogaci Grecy, zwłaszcza z Salonik i kupują stare domy. Niektóre z nich dożyły nawet 200 lat. Remontują je lub odbudowują w pierwotnym stylu. To dla nich weekendowa baza wypadowa. Apartamenty wynajmowane są również turystom. W wiosce często urządzane są imprezy rodzinne, a wesela też wpisały się w tradycję wsi. Miejscowość znalazła się w programach turystycznych wycieczek. Do wsi prowadzi asfaltowa, wąska droga z ogromną ilością zakrętów. Dzięki zakosom można zachwycać się panoramą Riwiery Olimpijskiej. Przed wioską jest duży parking.
Warto wiedzieć
Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku, w prowincji Pieria masowo powstawały nowe osiedla. Oglądając mapy terenów nadmorskich widzimy na nich takie nazwy jak Poroi, Skotinas czy Pantelejmonas poprzedzone przymiotnikami: Palios (stary), Neoi (nowy), Paralia (nadmorski) itd. Rząd grecki wspierał wtedy rozwój turystyki nadmorskiej. Mieszkańcy wyżej położonych wsi przenieśli się na wybrzeże ze względów ekonomicznych. Zaczęli podejmować pracę w turystyce. Tym sposobem powstało wiele nowych miejscowości, ale zostały im niejako stare nazwy.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- film autorki
Dodaj komentarz