Ateny
Keramejkos – muzeum greckiej nekropolii
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Wizyta w Muzeum Keramejkos (Keramik?s) jest ważnym, niezbędnym suplementem odwiedzin nekropolii. Niewielkie, kameralne muzeum jest jej integralną częścią.
Eksponuje kolekcję steli i oryginały wielu rzeźb nagrobnych, jak również znaleziska, których nie zobaczy się pod gołym niebem ? wazy czy terakotowe figurki wydobyte z miejsc pochówków i przypadkowych, tam, gdzie zostały porzucone.
Wszystkiego jeszcze nie odkryto
W zbiorach tego muzeum nie ma oczywiście wszystkich odkrytych przedmiotów, gdyż wiele trafiło do Muzeum Narodowego w Atenach i muzeów zagranicznych. Pierwsze prace archeologiczne na Keramejkos podjęte zostały ok. 1870 r. przez Stefanosa Koumanoudisa z Towarzystwa Archeologicznego w Atenach, profesora literatury łacińskiej na ateńskim uniwersytecie, znawcy archeologii greckiej i reliktów starożytności. Pierwszy etap odkryć, prowadzony z archeologami zagranicznymi, głównie niemieckimi, trwał do 1913 r. Prace kontynuowano w latach 1920-41 i ponownie podjęto po 1956 r. Wykopaliska na Keramejkos nie są zamknięte; nie została jeszcze odkryta druga strona dromos (drogi), a archeolodzy mają nadzieję powiększyć teren poszukiwań o sąsiednie, miejskie (zabudowane) działki. Keramejkos nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa.
Pamięć sponsora
Muzeum powstało w 1937 r. Zwane jest również muzeum Gustawa Oberlaendera (1867-1936), amerykańskiego przemysłowca niemieckiego pochodzenia, który hojnie wspierał finansowo wykopaliska w Grecji i budowę Muzeum Keramejkos, usytuowanego tuż za wejściem, między murami obronnymi a ulicą Ermou (Odhós Erm?).
Bankiet na łodzi Charona
Pod portykiem zewnętrznego krużganku w kształcie litery L, znajduje się ekspozycja szesnastu marmurowych steli, waz ? lethykos ? zdobionych reliefami oraz rzeźb, pochodzących z V i IV w. p.n.e. Są tu między innymi: siedzącą na krześle rzeźba kobiety, Filoxenosy (niestety bez głowy), rzadki przykład rzeźby leżącego psa i płaskorzeźbę przedstawiającą łódź Charona z bankietującymi dwoma starszymi mężczyznami w towarzystwie kobiety, które pochodzą z rozbudowanego grobowca Lisymachidesa (320 r. p.n.e.).
Dodaj komentarz