Praga
Na wzór moskiewskich wieżowców
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W Pradze zwykliśmy zwiedzać zabytki dawnej architektury. Ale to z XX wieku pochodzi przecież większość gmachów i budowli stolicy Czech, wśród prawdziwe perły różnych stylów architektury minionego stulecia. Od późnej secesji, neorenesansu i moderny, poprzez kubizm i rondokubizm, art. deco, neoklasycyzm, funkcjonalizm, socrealizm ? po współczesną architekturę okresu globalizacji.
Najwybitniejszym (i największym) przykładem socrealizmu w Pradze ? stylu obowuązującego w swoim czasie wszak także w Czechach ? jest gmach hotelu ?Crowne Plaza? (zbudowanego w latach 1951-1959) przy al. Partyzantów Jugosłowiańskich (obecnie ul. Koulova 1501/15, Praha-Dejvice). Ma on niezwykle ciekawą historię.
Zaczęto go budować na polecenie ówczesnego ministra obrony gen. Czepiczki. Miał być budynkiem mieszkalnym dla oficerów, rozmieszczonych według szarż: w części wieżowej generalicja, niżej pułkownicy, w skrzydłach niżsi oficerowie, a może i podoficerowie. Pomysłodawca podobno oczekiwał, że na otwarcie tego gmachu wzorowanego na moskiewskich wieżowcach, przyjedzie sam Józef Stalin. Wiatr historii zmiótł jednak generała i jego pomysł. Socrealistyczny wieżowiec wybudowano ostatecznie już jako hotel. Ale zmieniał on kolejno nazwy z ?Drużba? na ?Čedok?, ?International?, ?Holiday Inn? a wreszcie na obecną. Liczy on 14 pięter, ale wobec braku 13-go, formalnie 15. Na najwyższym początkowo mieścił się ogród zimowy, w latach 70. ubiegłego wieku dyskoteka, w okresie przemian ? kasyno rosyjskiej mafii, zaś obecnie, po zakończonym niedawno remoncie gmachu, klub dla gości hotelowych. Z jego balkonu rozciąga się szeroki widok na Nową Pragę ? dzielnice budowane od lat międzywojennych i dokończone po wojnie.
Dodaj komentarz