Praga
Zegar Orloj ma 600 lat
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Jeden z najcenniejszych symboli Pragi i Republiki Czeskiej – Praski zegar astronomiczny zdobiący południową ścianę Ratusza Staromiejskiego świętuje w tym roku 600-lecie powstania.
Ten unikatowy na skalę światową zabytek techniki i sztuki został skonstruowany w 1410 roku przez Mikuláša z Kadaně na zlecenie ówczesnych radnych. „Orloj” pokazuje cztery rodzaje czasu: czas staroczeski, czas staroniemiecki, czas astronomiczny oraz jako jedyny zegar na świecie – czas babiloński. Codziennie o każdej pełnej godzinie od 9 do 21 w oknach pojawiają się figurki dwunastu apostołów, pianie koguta kończy ich pochód. Po czterech stronach zegara umiejscowione są cztery drewniane figurki. Znajdująca się po lewej Próżność kiwa głową, Skąpiec trzyma w ręku mieszek i wygraża laską. Obie figurki zostały zniszczone podczas II wojny światowej i zastąpione kopiami z II połowy XX wieku. Kostucha przekręca klepsydrę, która odmierza czas ludzkiego życia. Postać Turka przedstawiona jest z lutnią i symbolizuje pożądanie i namiętność. Znajdująca się nad oknem figurka koguta symbolizuje życie.
Każdego dnia przed Ratuszem Staromiejskim gromadzą się tłumy turystów, którzy w napięciu oczekują na rozpoczęcie tego niezwykłego spektaklu.
Warto wiedzieć
Praski „Orloj” jest najbardziej znanym i najstarszym zegarem astronomicznym w Czechach. Jednak skomplikowane czasomierze można podziwiać w innych czeskich miastach. Północną fasadę ratusza w Ołomuńcu zdobi XV wieczny zegar astronomiczny. Również wieża ratuszowa w Litomyšlu została przyozdobiona zegarem astronomicznym z XX wieku. Z tego samego czasu pochodzi zegar na ratuszu w Prostějovie. Zegar astronomiczny z Nivnic jako przykład sztuki ludowej został wystawiony na ekspozycji muzeum w mieście Uherský brod. Zegar powstał przed 90 laty, skonstruowany przez stolarza Josefa Lukeša jako prezent dla mieszkańców Nivnic.
Czy ktoś może mi wytłumaczyć, dlaczego zegar astronomiczny nazywa się zawsze „Orloj”?
orloj to po prostu znaczy w języku czeskim zegar wieżowy (to wyraz przestarzały pasujący jak najbardziej do starych zegarów wieżowych)
Po prostu zegar wieżowy? Myślałam, że to nazwa własna przeniesiona z nazwy praskiego zegara. Dzięki za informację.
Miłośników tajemnic ?podziemnego świata? zapraszamy do odwiedzenia romańsko-gotyckich podziemi Ratusza Staromiejskiego w Pradze. Cofniemy się do początków powstania Starego Miasta praskiego. Leżało ono wówczas na poziomie o kilka metrów niższym niż obecnie. Z powodu częstych powodzi stopniowo podwyższono teren, w skutek czego już w XIII wieku z pierwotnych najniższych kondygnacji budynków stały się podziemia. Najstarszą częścią podziemi Starego Miasta jest sala romańska z drugiej połowy XII wieku, zachowały się także fundamenty o sto lat młodszej wieży. Zwiedzić możemy również dawne więzienie mieszczące się w podziemiach. Podziemia są czynne w poniedziałki w godz. od 11 do 18, od wtorku do niedzieli w godz. od 9 do 18. Wstęp: 50 koron dorośli, 30 koron dzieci.