Gdańsk
Hevelianum – tu nauka łączy się z zabawą

W Gdańsku nie sposób się nudzić. Nawet przy niesprzyjającej pogodzie na turystów czeka moc atrakcji. Ciekawą ofertę zarówno dla młodszych, jak i starszych osób ma Hevelianum, czyli interaktywne centrum nauki i historii, które miałam przyjemność odwiedzić.
Już lokalizacja obiektu zachęca do odwiedzin. Hevelianum mieści się bowiem na Górze Gradowej, gdzie zachowały się XIX-wieczne budynki dawnego militarnego fortu. Piękne widoki i interesujące lekcje matematyki, fizyki, chemii, biologii, astronomii, geografii i historii – gwarantowane. W Hevelianum przygotowano kilka interaktywnych wystaw o różnorodnej tematyce.
Najciekawsze wystawy
Zwiedzanie można zacząć od ekspozycji „Dookoła świata” oprowadzającej po siedmiu kontynentach. Dzięki ponad 90 interaktywnym instalacjom można odkryć ciekawe miejsca i zwyczaje w najodleglejszych zakątkach Ziemi.
Można nawet „wejść” do wnętrza wulkanu i poznać ciekawostki, np. na temat erupcji. Dowiedziałam się m.in., że wyspa Stromboli we Włoszech jest nazywana latarnią Morza Śródziemnego, ponieważ znajdujący się tam wulkan, od dwóch tysięcy lat jest w stanie niemal stałej erupcji – jego eksplozje występują ponoć co godzinę. Jak można przeczytać na tablicach informacyjnych, na lądzie jest ponad 1500 wulkanów, a liczba podwodnych pozostaje nadal nieznana. Co ciekawe, wypływająca lawa może osiągnąć temperaturę 1400 st. C i płynąć z maksymalną prędkością 50 km/h. W sąsiedztwie niszczycielskiego żywiołu żyje prawie 500 milionów ludzi. Tereny wokół wulkanów są chętnie zamieszkiwane z powodu bardzo żyznej gleby powstającej z osadów wulkanicznych.
Zaprezentowano również wiele faktów o zwierzętach, w tym o wielbłądach. Czy wiedzieliście, że wbrew popularnej opinii nie gromadzą one w garbach wody, lecz zapasowy tłuszcz?
Równie wiele atrakcji przygotowano na wystawie „Łamigłówka” poświęconej matematycznym zagadkom. Można tam m.in. zbudować wieżę Hanoi, sprawdzić idealne proporcje ciała według różnych kanonów, a także „pobawić się” abstrakcją i iluzją.
Podczas zwiedzania ekspozycji „Z energią” dowiemy się czym jest ciepło, jak wygląda zanieczyszczona Ziemia widziana z perspektywy Kosmosu oraz jak przeprowadzić ciekawe doświadczenia fizyczne.
Hevelianum zaprasza w odwiedziny miłośników ścisłych nauk, ale także historii. Dzięki wystawom umieszczonym w odrestaurowanych obiektach pofortecznych można poznać dzieje fortu i Góry Gradowej, poczytać o licznych oblężeniach miasta, zgłębić arkana sztuki wojennej takie jak historia czarnego prochu oraz obejrzeć militaria, makiety czy prezentacje.
Malowniczy punkt widokowy
Po intensywnym zwiedzaniu koniecznie trzeba odpocząć przy punkcie widokowym na Górze Gradowej (Hagelsberg), na której wznosi się krzyż milenijny.
Z Górą Gradową wiąże się mroczna legenda. Według niej, dawno temu nad Gdańskiem górowały dwa wzgórza – boskie i diabelskie. Pierwsze nazwano Biskupią Górą, a drugie Górą Hagelową. Na diabelskim wzniesieniu mieszkał pogański książę Hagel, którego wszyscy się bali, ponieważ zabił ojca swojej pasierbicy zwanej Rają. W pannie zakochał się przystojny rybak Dan. Przybył do twierdzy z koszem bursztynów i zaczął zachwycać się urodą dziewczyny. Za swoje zachowanie spotkała go chłosta. W zemście postanowił on rozpuścić plotkę o gigantycznych bursztynach, które stały się jego przepustką do skarbca. Gdy się tam dostał, zasypał kamieniami okrutnego władcę, podpalił zamek i ożenił się z Rają. Razem założyli osadę, która z czasem przerodziła się w piękne miasto Gdańsk. Dziś można je podziwiać z Góry Gradowej, z której widać m.in. stocznię i zabytkową Bazylikę Mariacką.
Dodaj komentarz