Znojmo
Historyczna starówka przy samej granicy

Z powodu położenia przy granicy z Austrią znane jest głównie z dawnego przejścia granicznego i dawnych sklepów wolnocłowych. Ma jednak piękną starówkę i wiele zabytkowych budowli. Starówka położona jest na wzgórzu, skąd rozlega się piękna panorama.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Znojmo. Historyczna starówka przy samej granicy
W różnych kierunkach przewijają się wąskie i brukowane uliczki, przy których stoją przytulone do siebie, niskie i bardzo kolorowe domki. Spacer po Znojmie to przyjemność.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Zostały dwa rynki

Historyczne centrum Znojma, w 1971 roku, objęto ochroną konserwatorską.W malowniczej panoramie miasta dominują wieże kościoła św. Mikołaja i Ratusza. Starówka znojemska ma dwa rynki: Masarykovo nám?stí i Horni nám?stí. Rynek główny, czyli Masarykovo nám?stí oraz ratusz były w czasie II wojny światowej bardzo zniszczone. Z ratusza została tylko wieża. Na wieżę można wchodzić, by delektować się panoramą miasta i odległych okolic. W pobliżu ratusza jest wejście do podziemnych korytarzy. Ciągną się one pod uliczkami starówki. W średniowieczu wykorzystywane były dla celów obronnych, a później jako piwnice do leżakowania wina. Dziś jest tu trasa turystyczna.
Przy placu Masaryka znajduje się też Dům uméní (Dom Sztuki), w którym znalazły miejsce cenne zbiory obrazów, ceramika oraz gotyckie i barokowe rzeźby. Wśród nich jest XIV wieczna rzeźba Madonny Znojemskiej. Dům uméní to renesansowa budowla, z arkadowym dziedzińcem i kryształowym sklepieniem pierwszego piętra. Tu urządzane są wystawy czasowe. Rynek Górny otoczony jest wielkimi i bogato zdobionymi kamienicami. Znajdują się w nich urzędy, sklepy, hotele, winiarnie.

Spacerkiem wśród starych domów

W mieście jest też kilka innych mniejszych placyków. W różnych kierunkach przewijają się wąskie i brukowane uliczki, przy których stoją przytulone do siebie, niskie i bardzo kolorowe domki. Spacer po Znojmie to przyjemność. W sezonie turystycznym, po mieście jeździ kolejka turystyczna. Z murów miasta widać zabytkowy, żelazny most kolejowy, prowadzący nad rzeką Dyją, zaprojektowany przez Gustawa Eiffel?a, w 1891 roku. Most ma 220 metrów długości i 48 metrów wysokości. Różne są informacje dotyczące projektanta i daty projektu? Niektórzy podają, że projektantem był inżynier J. Brik i dokonał tego w 1871 roku. Tego ja nie rozstrzygnę? Za mostem widoczne są żółte zabudowania z czerwonymi dachami. To klasztor Norbertanów znajdujący się na przedmieściach Znojma.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Komentarze: 1

    anka22, 18 lutego 2016 @ 20:59

    Wieczorny spacer po mieście był bardzo sympatyczny. Znojmo ładnie oświetlone, ale – puste, niestety.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij