Balaton
Jakie ryby złowimy w jeziorze…

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Sum
Występuje w Balatonie, ale złowienie suma wymaga czasu, ryba ta lubi rowy, zagłębienia (np. „studnię” przy półwyspie Tihany – tu Balaton osiąga największą głębokość, ok. 11 m) – tę sumią topografię dobrze znają jedynie miejscowi. Ponoć kilkadziesiąt lat temu bez trudu można było ujrzeć właśnie przy półwyspie Tihany 80-100 kilogramowe sumy polujące na dzikie kaczki. Najmniejsze, jakie wolno łowić, muszą mieć 50 cm, w czasie tarła – 5 kg.
Węgorz
Parę dziesięcioleci temu sprowadzono tu ten specyficzny gatunek ryby. Węgorz ma zaciekłych wrogów, jak i zdeklarowanych miłośników, którzy właśnie na tę konkretną rybę polują. Wielu twierdzi, że mięso węgorza jest wyjątkowo smaczne, na Węgrzech przygotowuje się z niego pörkölt (czyt. perkelt, znany u nas jako gulasz), choć w licznych krajach spożywa się go wędzonej postaci, tu takiej tradycji nie ma.
Okoń
Okonia złowić można przeważnie w zatoczkach przy portach, ryba ta osiąga najwyżej 30 dkg. Jesienią pojawia się tu tłumnie, najlepsza przynęta to kawałki ryby, ale okoń łasi się praktycznie na wszystko. Jest potwornie żarłoczny, potrafi połykać przynęty liczące 1/3 jego masy ciała.
Karp
Gdy w Balatonie wzrasta populacja karpia, z łatwością można go chwycić z brzegu. Dlatego też na karpia liczy większość wędkarzy, wszyscy też zgodnie narzekają, gdy złowić się go jednak nie uda. Ryba ta dostępna jest na większości popularnych łowisk, na molach, przy plażach trafiają się raczej mniejsze sztuki, ważące 1 – 3 kg. Doświadczeni wędkarze liczyć mogą na wyciągnięcie gnieżdżących się wśród szuwarów starszych sztuk. Karp to główny składnik słynnej węgierskiej zupy rybnej. Łowić można osobniki, które przekroczą 30 cm.
Leszcz
W Balatonie występuje w zachwycającej liczebności. Leszcza można tu łowić jednego za drugim, najlepiej na przełomie wiosny i lata, na wszelkie popularne przynęty jak glisty czy kukurydzę.
Amur
O tej żywej torpedzie wspominamy nie dlatego, że jest wyróżniającą się populacją wśród balatońskich ryb, ale na Węgrzech jest to ryba powszechnie lubiana, żyje także w przybalatońskich mniejszych jeziorach, ściągając w te strony także zagranicznych wędkarzy. Podjęto próby zarybiania Balatonu tym gatunkiem, ale chwilowo zostały one zażegnane.
Dodaj komentarz