Jaremcze
Górski kurort i stolica Hucułów

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Do ciekawszych terenów turystycznych Ukrainy należy część Karpat znajdująca się na jej terytorium. Jednym z większych centrów turystycznych w tym rejonie jest miejscowość Jaremcze.
Huculszczyzna to region w zachodniej części Ukrainy w obrębie Karpat Wschodnich. Obszar ten obejmuje nie tylko górski klin pomiędzy Bukowiną i Zakarpaciem, ale także wsie Zakarpacia, na wschód od doliny Cisy i okolice Putyły na Bukowinie. Odrębność kulturowa Hucułów oraz unikatowe walory tutejszego krajobrazu stanowią o atrakcyjności turystycznej tych okolic. Olbrzymie obszary prawie dziewiczej przyrody są w takiej skali ewenementem we współczesnej Europie.
Polskie ślady
Od panowania Kazimierza Wielkiego w XV w. do I rozbioru Polski, a później w latach międzywojennych XX w. Huculszczyzna wchodziła w skład Rzeczpospolitej. Jednym z głównych ośrodków turystycznych nie tylko na Huculszczyźnie, ale i na całej Ukrainie jest miejscowość Jaremcze. Położona jest ona ok. 65 km od Iwano-Frankowska (dawny Stanisławów). Miasto usytuowane jest nad brzegiem rzeki Prut na wysokości ok. 550 m n.p.m. Wieś Jaremcze została założona w 1788 r. Z czasem przekształcona została w wieś letniskową, a następnie w górski kurort. W 1928 r. miastu nadano statut uzdrowiska, w którym do dziś funkcjonuje sanatorium leczące chorych na gruźlicę. W okresie międzywojennym Jaremcze było popularnym, letnim i zimowym kurortem górskim Rzeczpospolitej, na równi konkurującym z Zakopanem i Krynicą. Wtedy też miejscowość ta zyskała wśród turystów miano Perły Karpat.
W krainie Hucułów
We wsi Jaremcze zachowała się tylko część willowej zabudowy przedwojennego kurortu. Wśród tutejszych zabytków godną uwagi jest XVIII-wieczna cerkiew św. Jana Miłościwego. Jednak najciekawszym zabytkiem jest XVII-wieczna cerkiew Michała Archanioła. W trakcie spaceru po miejscowości stwierdziłem, że choć krajobrazy tych okolic kojarzą mi się z Bieszczadami to drewniana zabudowa miejscowości przypominała mi bardziej architekturę Podhala. Drewniane domy podobnie jak w naszych górach są często bogato zdobione. W ich otoczeniu stoją jednak drewniane cerkwie ze skrzącymi się w słońcu złotymi kopułami i to one przypominają przybyszom o tym gdzie jesteśmy.
Dodaj komentarz