Paryż
Je t’aime na murze

Autor: Anna Derecki
Nad murem napis głosi: aimer c'est du désordre, alors aimons — miłość to nieporządek, kochajmy więc. Przy okazji Walentynek warto pamiętać, że miłość nie znosi porządku i nakazów.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Anna Derecki
Paryż. Je t’aime na murze
Jak widać na zdjęciu na murze figuruje również polskie ?kocham cię?.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Tysiąc razy i w trzystu językach napisano „kocham cię” na murze miłości na Placu Abbesses, u podnóża Montmartre w Paryżu. Naprawdę nazywa się go murem „kocham cię”.

Zbudowany z 612 prostokątów z lawy wulkanicznej pokrytej emalią mur ma wymiary 10 m na 4 m czyli powierzchnię 42 metrów kwadratowych. Jego twórcami są francuski muzyk paryskiej bohemy Frédéric Baron oraz Claire Kito, plastyczka, specjalistka od dalekowschodnich kaligrafii, która kieruje pracownią chińskiej kaligrafii w Paryżu. Frédéric zaczął kolekcjonować zdania „kocham cię” w różnych językach: pisali mu je na kartkach formatu A4 sąsiedzi i znajomi. Paryż jest kosmopolityczny, niemniej musiał trochę popodróżować i skorzystać z pomocy ambasad.

Języków jest na świecie cztery a może nawet sześć tysięcy. 400 milionów ludzi mówi po angielsku, 400 milionów w języku hindi, ponad miliard Chińczyków posługuje się językiem podobnym ale o różnej wymowie. Po rosyjsku mówi 280 milionów ludzi, po hiszpańsku 250 milionów, po japońsku 125 milionów, po francusku 105 milionów.

Jak widać na zdjęciu na murze figuruje również polskie „kocham cię”. Czasem brzmienie tych słów jest identyczne ale pisze się je raz cyrylicą, raz alfabetem łacińskim. Po arabsku „kocham cię” występuje w sześciu formach, w wielu językach inaczej mówi te słowa mężczyzna, a inaczej kobieta.

Nad murem napis głosi: aimer c’est du désordre, alors aimons – miłość to nieporządek, kochajmy więc. Przy okazji Walentynek warto pamiętać, że miłość nie znosi porządku i nakazów. Po francusku „désordre” to przeciwieństwo „ordre”, a to słowo oznacza porządek, ale też rozkaz.

Warto wiedzieć

By znaleźć mur „kocham cię” należy wysiąść z linii metra 12 na stacji Abbesses, i po wyjściu z metra zrobić w tył zwrot i wejść na skwerek.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij