Kalisz
Pod opieką św. Józefa
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Bazylika mniejsza w Kaliszu nosi wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest ona jednocześnie Narodowym Sanktuarium św. Józefa.
Pierwszym kościołem w tym miejscu był zbudowany w XIII w. drewniany kościółek, filia kolegiaty pw. św. Pawła na Zawodziu. Po roku 1353 zastąpił go murowany kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, już parafialny. W roku 1359 podniesiono go do rangi kolegiaty, a w jego pobliżu postawiono pałac arcybiskupów gnieźnieńskich. Dziś pałac nie istnieje.
W średniowieczu kolegiata otrzymała bogate wyposażenie. W roku 1363 król Kazimierz Wielki ofiarował parafii srebrny pozłacany gotycki kielich, używany do dziś (w Kaliszu mieszkali dziadkowie króla). W ołtarzu głównym umieszczono w roku 1424 obraz Matki Bożej od Ognia.
W roku 1783 zawaliła się południowa ściana kolegiaty. Trwający 10 lat remont zmienił wygląd świątyni. Kościół wydłużono, dodano barokową wieżę z zegarem i kaplicę w której umieszczono obraz Świętej Rodziny.
Zasłużeni w kryptach
W podziemiach kolegiaty znajdowały się groby prymasa Polski Jana Łaskiego i jezuitów, które przeniesiono w roku 1798 z kościoła św. Wojciecha i Stanisława Biskupa w Kaliszu. Stało się to po kasacie zakonu jezuitów i przejęciu go przez ewangelików. Przeniesiono również XVI-wieczną rzeźbę, Pietę.
Dziś w kryptach bazyliki znajdują się tylko trzy trumny ze szczątkami zasłużonych osób. Pierwszą jest prymas Polski arcybiskup Stanisław Karnkowski, żyjący w latach 1520-1603. Drugą ksiądz Stanisław Kłossowski, zmarły w roku 1798, a był on kustoszem kościoła kolegiackiego. Trzeci to biskup Andrzej Wołłowicz żyjący w latach 1750-1822, który był pierwszym biskupem ordynariuszem kujawsko-kaliskim rezydującym w Kaliszu.
Wiek XIX
Po kasacie opactwa cystersów w Lądzie w roku 1819 do kolegiaty trafiła romańska patena, która była darem od księcia wielkopolskiego Mieszka III Starego dla tamtejszych zakonników.
W roku 1829 miała miejsce kolejna przebudowa świątyni. Zmieniono stalle, drewniane ławki ustawione w prezbiterium przy bocznych ścianach oraz wstawiono tron biskupi z inicjatywy biskupa kujawsko-kaliskiego Kajetana Koźmiana.
Papieskie związki
W roku 1978 papież Paweł VI kolegiatę kaliską podniósł do godności bazyliki mniejszej. Wkrótce potem, w roku 1983, nieznani złodzieje skradli sukienki i korony obrazu Świętej Rodziny i złote oraz srebrne wota. W roku 1985 odbyła się rekoronacja.
Do kin w lutym roku 2023 wszedł film polski OPIEKUN .
Przedstawia on historię małżeństwa .
Skrzypaczka z kaliskiej filharmonii i jej mąż, dziennikarz lokalnego radia,
przechodzą kryzys małżeński . Przez problemy i ciągły brak
pieniędzy Dominika (Karolina Chapko) zaczyna interesować się bogatym
biznesmenem (Radosław Pazura), a Robert (Rafał Zawierucha) przeżywa
rozpad rodziny . Gdy dostaje od szefa zadanie opowiedzenia
historii pielgrzymów przybywających do kaliskiego
sanktuarium św. Józefa i twierdzących że przydarzył im się cud
dzięki św. Józefowi spostrzega on że i jego historia ma
wiele wspólnego ze św. Józefem .
WARTO obejrzeć ten film bo podobno historie małżeństwa
i pielgrzymów są prawdziwe .
Przy okazji sfilmowano trochę miasto Kalisz .