Sobótka
Eklektyczny pałac i hodowlane tradycje

Pałac von Stieglerów pochodzi z lat 1898-99. Zbudowano go w stylu eklektycznym o formach neorenesansowych, neobarokowych i secesyjnych. Pałac stoi na planie prostokąta, ma dwie wieże różnej wysokości.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Waldemar Rusek
Sobótka. Eklektyczny pałac i hodowlane tradycje
W pałacu mieszczą się biura Stacji Hodowli Roślin Sp. z o.o. Prawdopodobnie po nieszczęsnym pożarze w 2011 r. park i pałac jest otwarty tylko w godzinach urzędowania biur.
  • Sobótka. Eklektyczny pałac i hodowlane tradycje
  • Sobótka. Eklektyczny pałac i hodowlane tradycje
  • Sobótka. Eklektyczny pałac i hodowlane tradycje
  • Sobótka. Eklektyczny pałac i hodowlane tradycje
  • Sobótka. Eklektyczny pałac i hodowlane tradycje
  • Sobótka. Eklektyczny pałac i hodowlane tradycje

W Polsce są dwie podobne miejscowości o nazwie Sobótka. Łączy je nie tylko wspólna nazwa.

Jedna jest w województwie dolnośląskim a druga w wielkopolskim. Jeśli wpiszesz do wyszukiwarki „Sobótka pałac” albo „Sobótka kościół parafialny” to znajdziesz opisy obydwu Sobótek. Trzeba zwrócić uwagę na położenie miejscowości lub zdjęcia żeby ich nie pomylić.

Geografia z historią

Moja wieś Sobótka, o charakterze miejskim, leży w powiecie ostrowskim w Wielkopolsce. Znajduje się w odległości ok. 20 km od Ostrowa i też ok. 20 km od Kalisza. Liczba mieszkańców przekracza 1000.

Sobótka jest znana od roku 1301. Była tu wtedy osada targowa i parafia. Przed rokiem 1463 lokowano tu miasto Sobótka Wielka. Miejscowość ta była grodem rodowym Sobockich herbu Korab. Sobótka Wielka straciła prawa miejskie w XVIII w. Później należała do ojca Wojciecha Bogusławskiego i wdowy po nim Joanny oraz do rodu von Stieglerów.

Pałac Stieglerów

Pałac von Stieglerów pochodzi z lat 1898-99. Zbudowano go dla Aleksandra von Stieglera w stylu eklektycznym o formach neorenesansowych, neobarokowych i secesyjnych. Pałac stoi na planie prostokąta, ma dwie wieże różnej wysokości. Korpus główny nakryty jest stromym dachem czterospadowym. Elewacje charakteryzują bogate detale z piaskowca. Pokoje rozmieszczone są w układzie amfiladowym tzn. drzwi są w jednej linii, bez korytarza, mają różną stylowo dekorację.

Sala balowa ozdobiona jest marmurami i brązami a nakryta jest sklepieniem wspartym na gurtach, które dzielą sklepienie na pola. Zachowały się sztukaterie sufitowe, boazerie, drewniane sufity, secesyjna balustrada głównych schodów.

Rolnicze dzieje

W pałacu mieszczą się biura Stacji Hodowli Roślin Sp. z o.o. Prawdopodobnie po nieszczęsnym pożarze w 2011 r. park i pałac jest otwarty tylko w godzinach urzędowania biur. Hodowle w Sobótce rozpoczęto w roku 1891, czyli jeszcze przed powstaniem pałacu.

Wspomniana spółka hodowli roślin na swojej stronie pisze, że zajmowano się uprawą roli, przerobem i obrotem materiałem siewnym w gospodarstwach Sobótka i Kotowiecko, na obszarze 824 ha. Hodowano tu pszenicę ozimą, owies, jęczmień jary oraz ziemniaki. Odmiany ich były prezentowane i nagradzane na wystawach krajowych i zagranicznych. W grudniu 2000 roku spółka została sprywatyzowana. Nadal zajmuje się wymienionymi dziedzinami a także i hodowlą zwierząt, dokładniej produkcją mleka i żywca wołowego. Produkcje nasienną prowadzi na gruntach o obszarze około 1 tys. ha.

W Parku

Obok pałacu jest park krajobrazowy założony w latach 40. XIX wieku. Jego powierzchnia wynosi ok. 9 ha. Obecnie rośnie w nim  39 gatunków drzew i krzewów. Do zespołu pałacowego należą zabudowania pofolwarczne z przełomu XIX i XX wieku takie jak ujeżdżalnia, stajnie, powozownia, chlewnia.

* * *

We wsi jest też zabytkowy kościół, o którym napiszę osobno.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 14 grudnia 2019; Aktualizacja 24 grudnia 2019;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij