Siemczyno
Barokowy pałac, największy w regionie

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
„Pałac Siemczyno w epoce baroku” i „Uniwersalium rzemiosł różnych” to dwie ekspozycje, które od pierwszego maja 2019 r. funkcjonują w siemczyńskim pałacu.
Tym samym pałac coraz szerzej otwiera swoje podwoje, mimo że ciągle jeszcze trwają prace rewitalizacyjne tej zabytkowej rezydencji. Pałac zaczyna kolejne – nowe życie.
W podziemiach i pod dachem
Interaktywne muzeum baroku umieszczone zostało w pałacowych podziemiach, w którego pomieszczeniach zaaranżowano wystrój arystokratycznych komnat: garderoby, pracowni krawieckiej, kuchni, bawialni, teatru czy laboratorium. Gabinet historyczny przedstawia dzieje siemczyńskiego rodu. Założeniem tego muzeum jest upowszechnianie wiedzy o życiu i sztuce epoki baroku. Służą temu nie tylko zebrane eksponaty, ale również towarzyszące im teksty, zagadki, cytaty, powiedzonka, nadające zwiedzaniu charakter zabawy.
Strych pałacu z jego oryginalną, liczącą niemal 300 lat więźbą dachową i działową ścianą ryglową z kominami, jest klejnotem rezydencji. Miejsce, samo w sobie muzealne, przyjęło wystawę prezentującą dawne rzemiosła. Pasują do siebie. Wytwarzają cudownie kojącą atmosferę. Miód na serce. Okna strychu są punktami widokowymi. Co było z nich widać kilkadziesiąt lat temu? – przedstawiają historyczne zdjęcia.
Edukacyjnie i kulturowo
Uruchomienie muzeów jest kolejnym, ważnym etapem tworzenia w Siemczynie ośrodka prowadzącego szeroko pojętą działalność edukacyjną: kulturalną, oświatową, badawczą i dokumentującą historię regionu i rezydencji. Takie zadanie postawili sobie obecni właściciele* pałacu, parku i zabudowań dworskich, folwarcznych. Aby osiągnąć cel: odbudować pałac** i otaczający go park oraz prowadzić wspomnianą wyżej działalność, już w 2004 r. utworzyli Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie. Od początku organizowali Henrykowskie Spotkania Kulturalne i coroczną sztandarową imprezę – Henrykowskie Dni w Siemczynie (w 2019 r. odbyła się 16. edycja).
* Właścicielami obiektu od 1998 r. są bracia Bogdan i Zdzisław Andziakowie.
** W marcu 2017 r. Stowarzyszenie Henrykowskie pozyskało unijne fundusze na przystosowanie pałacu w Siemczynie do przeprowadzenia rekonstrukcji historycznych.
Czy w tym zamku Siemczyno były kolonie z Łodzi .Szukam takiego zamku bardzo podobny las niedaleko jezioro.Zamek wśród pól.Mówiono miejscowości Ugoru Węgorzewo blisko Drawska.