Kalisz
Gdzie jest ta ulica, gdzie jest ten dom?
Kiedyś, chodząc ulicami mojego miasta, nie rozglądałem się co jest po drugiej stronie ulicy ani nie przyglądałem się szczegółom kamienic…
To się zmieniło pewnego dnia, gdy idąc ulicą Handlową przeszedłem wyjątkowo na drugą jej stronę. Wtedy zobaczyłem ciekawy budynek pod adresem Handlowa 11. Na elewacji kamienicy są medaliony i dwie rzeźby. Kamienica ta należała kiedyś do rodziny Walentego Prusaczka, pierwszych właścicieli. Prawdopodobnie medaliony przedstawiają historię tej rodziny. Walenty Prusaczek był budowniczym i majstrem. Mógł więc swoją kamienicę zbudowaną w latach 1920-925 ozdobić symbolami cechów rzemieślniczych, do których należał on i członkowie jego rodziny.
Pod Krakusem
Idąc ulicą Sukienniczą z ciekawością przyglądałem się mijanym kamienicom po drugiej stronie ulicy. Miały one amfory i pilastry (elementy elewacji które służą wzmocnieniu lub ozdobie ściany). Na kamienicy pod adresem Sukiennicza 4 dojrzałem figurę Krakusa. W tym budynku w roku 1871 otwarto pierwszy wielki magazyn mebli zagranicznych i pochodzących od tutejszych fabrykantów. Były tu modne meble z marmurowymi blatami i poszukiwane jako nowość meble wiklinowe.
Figura Krakusa jest związana z pewnym wydarzeniem. To z tego domu 19 kwietnia w roku 1906 rzucono bombę na przejeżdżającego powozem pułkownika hrabiego Kellera, dowódcę 15 Aleksandryjskiego Pułku Dragonów, znanego z brutalności przy tłumieniu demonstracji na terenie miasta. Zamach się nie udał bo bomba nie eksplodowała.
Wykonawcą zamachu był Józef Zając, przybyły specjalnie w tym celu z Krakowa. Zamachowcom udało się zbiec. Jednak pułkownikowi Kellerowi nie darowano i miesiąc później dokonano udanego zamachu. Hrabia Keller ciężko ranny opuścił miasto na zawsze. Na pamiątkę w narożniku kamienicy stoi kamienna postać Krakusa.
Moda na Pilastry
Kiedyś przysiedliśmy na Głównym Rynku przy lodach. Zauważyłem że nie tylko ratusz, który powstał w latach 20. XX wieku ma pilastry na elewacji ale też wiele kamienic w centrum miasta. Są one między innymi przy ulicy Sukienniczej, Kanonickiej, Śródmiejskiej, Zamkowej czy w Alei Wolności. Wszystkie te budynki są zabytkami i powstały w latach 20. XX wieku, gdy odbudowywano Kalisz po zburzeniu przez Prusaków w roku 1914.
Zamieszanie z adresami
Wiele się buduje nowych bloków na nowych osiedlach. Stare, nawet zabytkowe ale nie zamieszkałe budynki są rozbierane, a w miejsce ich stawiane są nowoczesne bloki. Często to plomby pomiędzy starą zabudową. Tak już kilka powstało bloków przy ulicy Asnyka. Mieszkam tu i stale mnie zadziwia ta ulica.
Dodaj komentarz